Sleeve gastrektomi, Tüp mide ameliyatı olarak da adlandırılır, bir kilo verme ameliyatıdır. Laparoskopi yoluyla gerçekleştirilen bu prosedür, özel aletlerin yerleştirilmesi için üst karın bölgesinde küçük kesiler açılmasını gerektirir. İşlem sırasında midenin yaklaşık %80’i çıkarılır ve geriye daha küçük kapasiteli tüp şeklinde bir mide kalır.

Sleeve gastrektomi, Tüp mide ameliyatı olarak da adlandırılır, bir kilo verme ameliyatıdır. Laparoskopi yoluyla gerçekleştirilen bu prosedür, özel aletlerin yerleştirilmesi için üst karın bölgesinde küçük kesiler açılmasını gerektirir. İşlem sırasında midenin yaklaşık %80’i çıkarılır ve geriye daha küçük kapasiteli tüp şeklinde bir mide kalır.

Faydaları ve Hormonal Değişiklikler: Tüp mide ameliyatı mide boyutunu küçültür, bu da gıda alımını sınırlar ve kilo kaybını teşvik eden hormonal değişikliklere neden olur. Bu hormonal değişiklikler, insanların kilo vermesine yardımcı olmanın yanı sıra, aşırı kilolu olmanın getirdiği hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara sahip kişilere de yardımcı olur.

Tüp Mide Ameliyatının Amacı:

Tüp mide ameliyatları, hastaların fazla kilolarını vermelerine yardımcı olmak ve obeziteyle bağlantılı kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, uyku apnesi, tip 2 diyabet, felç, kanser ve kısırlık gibi yaşamı tehdit eden sağlık sorunları geliştirme risklerini azaltmak için yapılır. Tüp mide ameliyatını düşünmeden önce, daha iyi beslenme ve egzersiz alışkanlıklarıyla kilo vermeyi denemeniz tavsiye edilir.

Uygunluk ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri:

Tüp mide ameliyatı aşağıdaki durumlarda bir seçenek olabilir:

Vücut kitle indeksiniz (VKİ) 40 veya daha yüksekse, aşırı obezseniz.

Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi kiloya bağlı önemli sağlık sorunlarınız varsa ve BMI değeriniz 35 ila 39,9 arasındaysa (obezite). Bazı obezite ameliyatları, VKİ’si 30 ila 34 arasında olan ve kiloyla ilgili ciddi sağlık sorunları bulunan kişiler için de uygun olabilir.

Daha sağlıklı bir yaşam sürmek için kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya hazır olmalısınız. Bu, tıbbi durumları, beslenme alışkanlıklarını, yaşam tarzı seçimlerini ve davranış kalıplarını göz önünde bulundurmayı içeren uzun vadeli takip planlarına katılmayı içerir.

Riskler: 

Tüp mide ameliyatı, her büyük ameliyat gibi potansiyel kısa ve uzun vadeli sağlık risklerine sahiptir. Kısa vadeli riskler arasında aşırı kanama, enfeksiyon, anesteziye bağlı yan etkiler, kan pıhtıları, solunum veya akciğer sorunları ve midenin kesilen kenarından sızıntılar yer alır. Kabızlık, fıtıklar, gastroözofageal reflü, düşük kan şekeri, yetersiz beslenme, ve kusma gibi bazı uzun vadeli riskler ve komplikasyonlardır.

Hazırlık: 

Ameliyattan önceki haftalarda bir fiziksel aktivite programına başlamanız ve sigarayı bırakmanız gerekebilir. İşlemden önce yiyebileceğiniz, içebileceğiniz veya alabileceğiniz şeyler konusunda sınırlamalar olabilir. Gerekirse yardım için düzenlemeler yapmak da dahil olmak üzere ameliyat sonrası iyileşme için planlama yapılması tavsiye edilir.

Prosedür ve Ameliyat Sonrası Bakım: 

Tüp mide ameliyatını takiben hastanede kalış süresi, hastanın ne kadar iyi iyileştiğine bağlı olarak bir ila iki gece arasında değişebilir. Geleneksel açık insizyonlar veya üst karın bölgesinde küçük insizyonlar kullanan laparoskopik prosedürler iki olası cerrahi yaklaşımdır. İşlemden önce genel anestezi uygulanır. Büyük kavisli kısmı çıkarmak ve dar bir kılıf oluşturmak için işlem sırasında mide dikey olarak zımbalanır. Prosedür için genellikle bir ila iki saat ayrılır ve sonrasında iyileşirken komplikasyonlara karşı yakından takip edilirsiniz.

Ameliyat sonrası diyet ve sonrası bakım:

Tüp mide ameliyatını takiben, diyet başlangıçta ilk yedi gün boyunca şekersiz, karbonatsız sıvılardan oluşur, sonraki üç hafta boyunca yavaş yavaş püre haline getirilmiş yiyeceklere geçilir ve son olarak yaklaşık dört hafta sonra normal yiyeceklere geri dönülür. Ayrıca hayatınızın geri kalanında günlük multivitamin, kalsiyum takviyesi ve aylık B-12 vitamini iğnesi almanız gerekebilir. Kilo verme ameliyatını takip eden ilk birkaç ay çok sayıda düzenli doktor ziyareti, kan tahlili ve çeşitli muayeneler gerektirir. Vücudunuz hızlı kilo kaybına uyum sağladıkça, ilk üç ila altı ay içinde vücut ağrıları, yorgunluk, soğukluk, kuru cilt, saç incelmesi, saç dökülmesi ve ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz.

Sonuçlar: 

Tüp mide ameliyatını takiben uzun vadeli kilo kaybının derecesi yaşam tarzı değişikliklerine bağlıdır. İki yıl içinde fazla kiloların en az %60’ını kaybetmek mümkündür. Ayrıca kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, uyku apnesi, tip 2 diyabet, inme ve kısırlık gibi kiloya bağlı hastalıklar ameliyatla tedavi edilebilir veya tersine çevrilebilir. Ayrıca, genel yaşam kalitesini ve günlük işleri yerine getirme becerisini artırır.

Tüp mide ameliyatının başarısız olma ihtimali var mı?

Tavsiye edilen yaşam tarzı değişiklikleri yapılmazsa, ameliyattan sonra yetersiz kilo kaybı veya yeniden kilo alma olasılığı vardır. Örneğin, yüksek kalorili atıştırmalıklardan kaçınmamak kilo kaybını engelleyebilir. Uzun vadeli sağlıklı beslenme değişikliklerini benimsemek, düzenli fiziksel aktiviteye katılmak ve egzersiz yapmak, yeniden kilo alımını önlemek için çok önemlidir. Kilo verme ameliyatının ardından, ilerlemeyi takip etmek için planlanan takip randevularına gitmek çok önemlidir. Kilo kaybı yetersizse veya komplikasyonlar gelişirse hemen bir doktora danışılması tavsiye edilir.