Kadın saç ekimi tıraşsız (daha doğrusu yarı tıraşlı) olarak gerçekleştirilebildiğinden dolayı son derece avantajlıdır. Mevcut saçlarını kaybetmek istemeyen bayanlar kadınlara tıraşsız saç ekimi ile çözüme kavuşur.
Kadın Saç Ekimi

Kadın saç ekimi tıraşsız (daha doğrusu yarı tıraşlı) olarak gerçekleştirilebildiğinden dolayı son derece avantajlıdır. Mevcut saçlarını kaybetmek istemeyen bayanlar kadınlara tıraşsız saç ekimi ile çözüme kavuşur.

Saç dökülmesi birçok kadın ve erkeğin ortak sorunlarından biridir. Hormonal düzensizlik ve hamilelik gibi faktörler kadınlarda saç dökülmesinin temel sebeplerindendir.

Günde 100-150 saç telinin dökülmesi normal kabul edilirken bundan daha fazla saç teli kaybı yaşanması tedavi gerektirir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Yanlış diyet uygulamak, çok sık gerçekleştirilen fön veya boyama gibi uygulamalar, vitamin ve mineral eksikliği, genetik faktörler, guatr, tiroid bozuklukları, anemi, otoimmün hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları, kanser, aşırı stres saç dökülmesine yol açabilir. Kemoterapi, radyoterapi ve benzeri tedavilerin yan etkilerinden biri saç dökülmesidir.

Yukarıda da bildirildiği gibi hormonal düzensizlikler de kadınlarda saç dökülmesi yapabilir. Testesteron hormonunun yüksekliği kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi ile sonuçlanır.

Gebelikte belli orandaki saç dökülmesi normal olarak değerlendirilir.

Saç dökülmesi menopoz döneminin bir sonucu olarak da baş gösterebilir.

Doğum kontrol hapları, polikistik over sendromu, yaş, mevsim geçişleri, yanık izleri, saçkıran, travma ve kazalar, kullanılan ürünler ve dengesiz beslenme saç dökülmesine yol açan diğer faktörlerdendir.

Sorun metabolik veya hormonal bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa bunun tedavi edilmesi saç dökülmesini de ortadan kaldırabilir. Fakat bu tarz bir problem yoksa dökülmenin kesin tedavisi için saç ekimi yapılmalıdır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Dereceleri

 • Tip 1: Saç dökülmesi başlamıştır fakat pek çok kadın tarafından geç fark edilir. Ön alın çizgilerinde belirgin bir değişiklik gözlemlenmez. ‘Hafif saç dökülmesi’ olarak adlandırılan bu evrede dökülme, başın ön ve tepe bölgesinde meydana gelir.
 • Tip 2: Saçlarda hacim kaybı, incelme, dökülme fark edilir şekildedir. Saç derisindeki açık alan genişliği giderek artar.
 • Tip 3: Saçlar aşırı derecede incelmiştir. Kel alanların çıplak gözle görüldüğü bu aşamada saç dökülmesi oldukça şiddetlidir.

Kadınlara Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç tellerinde zayıflama varsa onları güçlendirmek için saç mezoterapisi uygulanabilir. Fakat saç derisinde açıklık ve yoğun dökülme mevcutsa tek çare saç ekimidir. Kozmetik ürünler, alternatif yöntemler etkili ve kalıcı çözüm sağlayamaz.

Kadınlarda saç dökülmesi çoğunlukla ön ve orta hatlarda gerçekleşir. Genellikle iki kulak arasındaki saçlar dökülmez. Kısmî seyrelmeler yaşandığı görülür. Yani tam dökülme olmaz.

Kadınlarda saç ekimi yapılmadan önce tüm saç ekim operasyonlarında olduğu gibi detaylı muayeneye ihtiyaç vardır. Kişiye hemogram  ( Tam Kan ) testi uygulanır. Total testosteron seviyesi, kanda çinko düzeyi, tiroid Ultrasonu, jinekolojik hormon testleri istenir. Kandaki demir oranına, demir bağlama kapasitesine, T3, T4, TSH seviyelerine bakılır.

Saç analizi gerçekleştirilerek dökülmenin sebebi ve derecesi tespit edilir. Tedavi için kaç greft gerektiği belirlenir.

Saç ektirmek isteyen kadınlarda genellikle greft alımı için sadece belli bir bölge tıraş edilir. İşlem tüm kafa derisine uygulanmaz. Kesilmeyip bırakılan saçlar, tıraşlanan alanı kapatarak o bölgeyi kamufle eder. Böylece dışarıdan görünmesini engeller. Ekim saç aralarına yapılır.

Donör bölgeden teker teker alınan greftler ekim yapılacak bölgeye yine birer birer yerleştirilir.

Bu yöntem tek seferde çok fazla greft alınmasına izin vermez. Ancak doğal bir görünüm sunar ve ekim yapıldığı anlaşılmaz. Bu nedenle avantajlıdır.

Greftlerin toplanması yaklaşık 3 saat, kanalların açılması 1 saat ve köklerin kanallara transferi 3 saat sürer. Tabii ki bu sürelerin her hastada farklı olması mümkündür.

Kadın saç ekimi, alın daraltma işlevine de sahiptir. Geniş bir alın, yüzün dengesini bozar ve güzelliğe gölge düşürür. Saç ekimi alın daraltma için de tercih edilerek istenen açıklığa ulaşılır.

Kadın Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz?

 • Tansiyon, şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı, karaciğer yetmezliği olanlar
 • Böbrek yetmezliği yaşayanlar
 • Hamileler
 • Madde kullananların saç ekimi yaptırması zararlı olabilir.

Erkek ve Kadın Saç Ekimi Arasındaki Fark Nedir?

Erkeklere saç ekimi yapılırken saçlar tamamıyla kazınır. Fakat kadınlarda saç ekim işlemi yalnızca belli bir bölgenin tıraşlanmasıyla gerçekleştirilir. Greftler bölgesel olarak toplanır, diğer alanlardaki saçlara dokunulmaz.

Bu en çok tercih edilen yöntem olsa da kadınlarda tıraşlı saç ekimi de yapılabilir.

Kadınlarda Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Saç Çıkar?

Ekim işleminden birkaç hafta sonra saçlar dökülmeye başlar. Fakat endişelenmeyi gerektirecek bir durum yoktur. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem geçicidir.

Saçlar 3-6 ay içinde yoğunluk kazanır. İstenilen görünümün elde edilebilmesi için 1 yıl beklemek gerekir. Saçlar giderek artar, kalınlaşır ve uzamayı sürdürür.

Kadın Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Operasyonun ardından hasta pansuman için yeniden çağrılır. İlk yıkama klinikte gerçekleştirilir.
 • Daha sonra hastaya medikal şampuanlar, özel losyon ve kremler tavsiye edilir. Yıkamayı nasıl yapması gerektiği anlatılır. Kişi bunlara uygun hareket etmelidir. Tavsiye edilen ürünlerden başka bir şey kullanmamalıdır.
 • İyileşme sürecinin daha hızlı olması için sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekir. Tam tahıllar, yumurta, balık, et gibi protein bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler, muz ve ıspanak, barındırdığı selenyum, çinko, magnezyum mineralleriyle saçlı deriyi besleyip güçlendirir.
 • Bu süre zarfında sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
 • Birkaç hafta boyunca ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 • Ekim yapılan bölge güneş ışınlarından korunmalıdır.
 • 1 ay saunaya girilmemelidir.
 • Saç ekilen bölgeye baskı yapılmamalı, oraya bir şey bağlanmamalıdır.
 • Kızarıklık, kabuklanma ve şişlik gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bunlar normaldir ve kendiliğinden geçecektir. Saç derisi kaşınmamalı, çıkan kabuklar koparaılmamalıdır. Kişinin ilk 10 gün istirahat etmesi, iş hayatına ondan sonra dönmesi daha doğrudur.

Kadın Saç Ekimi Yaptıranlar Saçlarını Boyatabilir mi?

Ekilen saçlar artık sizindir ve eski saçlarınızdan bir farkı olmayacaktır. Saçlarınız arzu ettiğiniz kadar uzadığında boyatabilir veya fön çektirebilirsiniz. Bunun hiçbir sakıncası yoktur.

Kadın Saç Ekimi Fiyatları

Fiyatlandırma tercih edilecek yönteme ve ekim yapılacak alanın genişliğine göre belirlenir. FUE yönteminin DHI yönteminden daha az maliyet gerektirdiği söylenebilir.

Ekim için gereken greft sayısı arttıkça fiyat da yükselir. Saç ekim yapılacak merkezin kalitesi, ooperasyonu gerçekleştirecek doktorun tecrübesi, döviz kurlarındaki değişiklikler de saç ekim fiyatına etki eder.

Sağlık Bakanlığı onaylı sitelerin fiyat bilgisi yayınlamaları yasal olmadığından, bu konuyu tercih edeceğiniz hastaneye veya saç ekim merkezine danışmalısınız.