Kulak estetiği operasyonu, kulakların konumunu, şeklini ya da boyutunu değiştirmek için gerçekleştirilir. Bu ameliyatlar otoplasti diye de adlandırılır.
Kulak Estetiği

Kulak estetiği operasyonu, kulakların konumunu, şeklini ya da boyutunu değiştirmek için gerçekleştirilir. Bu ameliyatlar otoplasti diye de adlandırılır.

Kulak kıvrımlarının düzleşmesi veya kulak açılarının normalden fazla uzun olması hastaları bu ameliyata sevk eder. Kulak ve yüz bölgesi arasındaki dengenin bozulması, kulakların yanlara doğru açılmasına ve ‘kepçe kulak’ görünümüne yol açar.

Kulak estetiği ameliyatı kişiyi bu durumdan kurtarır ve arzu ettiği görünüme kavuşturur. Bu sayede kepçe kulak probleminin sebep olacağı özgüven kaybını ve sosyal uyum sorunlarını da önler.

Kulak Estetiği Hangi Yaşta Yapılmalı?

Bu tür ameliyatların küçük yaşlarda uygulanması önerilir. 5-7 yaş ideal kabul edilir. Çünkü bu dönemde çocukların kıkırdağı yumuşak bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı şekil verilmesi kolaydır.

İleri yaşlarda uygulanan kulak estetiği ameliyatlarına kıyasla iyileşme süreci daha çabuk atlatılır.

Kulak Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Kulağın bir bölümünün doğuştan olmaması (Küçük kulak eksikliği veya mikrotia)
 • Kulak memesinde bulunan küpe deliklerinin büyümesi veya yırtılması
 • Kulak memesinde sarkma
 • Kepçe kulak görünümü vb.

Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatın türüne göre lokal veya genel anestezi tercih edilir. Kulağın arkasından ufak bir kesi yapılarak gerçekleştirilir ve bu kesi iz bırakabilir. Ancak kulağın arkasında kalacağı için görüntüyü bozmaz.

Kulak estetiği ameliyatı çeşitli şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılır. Bunlardan en yaygın olanı kepçe kulak problemidir. Kulakların önden bakıldığında çok büyük görünmesine ‘kepçe kulak’ denir. Kulak ile kafa arasındaki açının geniş olması ve kulak kıvrımlarının yeterince gelişmemesi nedeniyle ortaya çıkar.

Söz konusu rahatsızlık kişinin toplumda alay edilmesine, buna bağlı özgüven eksikliğine ve anksiyete gibi psikolojik bozukluklara neden olabilir.

Kepçe kulak estetiği, aurikula diye bilinen kulak kepçesinin yeniden şekillendirilmesine yönelik bir ameliyattır. Kepçe kulak deformitesini gidermek için uygulanan ameliyatta, kulağın arkasından fazla deri çıkarılır. Kıkırdak tekrar şekillendirilir. Hekimin tercihi ve hastanın ihtiyacı doğrultusunda farklı tekniklerden de yararlanılabilir. Kıkırdak eksizyonu buna örnektir. Ameliyat genellikle 1-2 saat sürer.

Kulak Estetiği Sonrası

Operasyonun ardından kulak sargı ile kapatılır. Sargılar 5 gün boyunca belli aralıklarla değiştirilmelidir. Kişi ilk 6 hafta ağır sporlardan uzak durmalı ve her gece yatarken alın bandı takmalıdır.

Ameliyatın ardından kızarıklık, şişlik ve morluk gibi şikâyetler olması normaldir. Bunlar birkaç gün sonra kendiliğinden geçer.

Operasyondan sonra hastanın en az 1 hafta bandaj takması gerekir. Kulak estetiği olanlar çoğunlukla 2-7 günde işine dönebilir. Ancak 7 gün istirahat edilmesi ve bu süre zarfında ânî hareketlerden kaçınılması tavsiye edilir. Tam iyileşme için 6-8 haftalık bir zamana ihtiyaç vardır.

Kulağın çevresinde hafif uyuşma, karıncalanma ya da ağrı olması muhtemeldir. Bunlar zamanla ortadan kaybolur.

İlk 3 ay boyunca kulağı olası travmalardan ve darbelerden korumak önemlidir. Kulağın tahriş olmasına sebebiyet verecek ürünler kullanılmamalı, hijyene özen gösterilmelidir. Doktor kontrollerini de aksatmamak gerekir. Çünkü bu hassas dönemde enfeksiyon, kanama veya kulakta asimetrik görünüm gibi sorunların ortaya çıkma riski vardır.

Kulak Estetiği Yan Etkileri

Komplikasyon görülme riski düşüktür. Ancak hastaların bazılarında aşağıdaki durumlarla karşılaşılabilir:

 • Hematom (Kıkırdak ile cilt arasında kan birikmesi)
 • Ağrı
 • Kıkırdakta ve etrafındaki dokularda enfeksiyon
 • Dikişlerin atması
 • Kıkırdak nekrozu (Canlılığını yitirmesi)
 • Soğuğa karşı hassasiyet
 • Keloid (Skar oluşumu)