Meme büyütme operasyonu augmentasyon plastisi diye de bilinir. Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirir. Meme hacminde artış sağlayan bu cerrahi işlem sırasında göğüs kaslarının altına veya meme dokusuna meme implantları yerleştirilir.
Meme Büyütme

Meme büyütme operasyonu augmentasyon plastisi diye de bilinir. Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirir. Meme hacminde artış sağlayan bu cerrahi işlem sırasında göğüs kaslarının altına veya meme dokusuna meme implantları yerleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Küçük memelere sahip olmak pek çok kadın için rahatsızlık vericidir. Bu durum özgüven eksikliğine de yol açabilir. Meme büyütme operasyonu buna çözüm sağlar. Bir memenin diğerinden küçük olması durumunda aradaki orantısızlık yine bu ameliyatla giderilir.

Öte yandan meme kanseri ameliyatından sonra da meme büyütme yöntemine başvurulabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Plastik cerrahınız meme görünümü, hissiyatı ve büyüklüğü hakkındaki tercihlerinizi dinler. Meme yapınızı inceler. Tuzlu su ya da silikon barındıran; gözyaşı damlası, yuvarlak, dokulu veya düz şekildeki implantlar hakkında bilgi verir. Tercih edebileceğiniz cerrahi yöntemleri sıralar. İhtiyaç ve beklentilerinize göre yol haritası çizilir.

Sigara kullanımının ameliyattan önce sonlandırılması gerekir. Kan sulandırıcı, ağrı kesici ve benzeri ilaçların ne zaman bırakılacağı konusunda da hekiminize danışmalısınız.

Ameliyat genel anestezi altında uygulanacağı için gece 12’den itibaren yeme-içmeyi kesmelisiniz.

Meme Büyütme Estetiği Nasıl Yapılır?

Bu operasyonda implant için vücuttaki kök hücrelerden ve yağ dokusundan faydalanılabilir. Ya da tuzlu su ve silikon içerikli implantlar tercih edilir.

Vücudun kendi yağ dokusu tercih edilecekse ihtiyaç duyulan yağlar karnın iki tarafındaki yağ tabakalarından alınır. Bunlar meme dokusuna kök hücrelerle beraber nakledilir.

Cerrahın kesi yapacağı yer ameliyat tekniğine göre değişir. Bu doğrultuda kesi inframammary denilen göğüs altı kıvrımında, meme ucunun etrafında veya kol altında olabilir.

Kesi işleminin ardından göğüs dokusu bağ dokusundan ve göğüs kaslarından ayrılır. Böylelikle pektoral kasın önünde veya arkasında bir cep meydana gelir.

İmplant bu cebe yerleştirilir ve göğüs ucunun arkasında ortalanır.

Boş olarak yerleştirilen

salin implantları steril tuzlu suyla doldurulur. Silikon implantlarına ise operasyondan önce silikon jel konulur.

İmplant yerleştirme sonrası açılan kesik dikişlerle kapatılır. Cerrahi bant ve cilt yapıştırıcısıyla bandajlanır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası

 • Şişlik, morarma ve ağrı gözlemlenebilir. Bunlar geçicidir. Ağrı kontrolü için hekim tarafından verilen ağrı kesicilerden yararlanılabilir.
 • Yara izlerini hafifletmek için iz kremleri kullanılabilir. Başlangıçta koyu kırmızı renkli izler, zamanla soluklaşacak ve 6-9 ayda ten rengine dönüp belirginliğini kaybedecektir.
 • İyileşme döneminde sporcu sütyeni veya sıkıştırma bandajı kullanılmalıdır. Bu, implantları desteklemek için gereklidir.
 • Meme büyütme ameliyatı sonrası emzirme fonksiyonu olumsuz etkilenmez. Çünkü meme protezi meme bezine değil kas altına veya meme bezinin altına yerleştirilir.
 • Rutin yaşantınıza ne zaman dönebileceğiniz konusunda cerrahınızın talimatlarına göre hareket etmelisiniz. En az 3 hafta kan basıncını veya nabzı yükseltecek yorucu işlerden uzak durulmalıdır. Sportif aktivitelere 3. Haftadan sonra başlanabilir.
 • İlk 1 ay meme protezi üzerine yatılmamalıdır.
 • 1 ay sonra her gün 10 dakika masaj yapmaya başlanabilir. Uygulanan masaj meme dokusunu gevşetir ve protezin cebe tam olarak oturmasına yardım eder.
 • Göğüsler 6 hafta boyunca sarsıntı meydana getirecek hareketlerden, darbelerden korunmalıdır. Yine bu süre zarfında cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.
 • Meme büyütme ameliyatında bazen kendi kendine erimeyen dikişler kullanılır. Göğüsleirn yakınına drenaj tüpleri yerleştirilir. Bu, hekiminizin bildirdiği takip randevusunda çıkarılacaktır.
 • Ateş, göğüslerde kızarıklık veya sıcaklık gibi durumlar cerrahi enfeksiyona işaret ediyor olabilir. Yapılacak şey vakit kaybetmeden doktora başvurmaktır. Göğüs ağrısı veya nefes darlığı durumunda da en kısa zamanda hekiminize görünmelisiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri

Tüm cerrahi operasyonlar birtakım komplikasyon riskleri taşır. Bu durum meme büyütme estetiği için de geçerli olup muhtemel riskler şöyle sıralanabilir:

 • Enfeksiyon
 • Meme hissi ve meme ucunda istenmeyen değişiklikler
 • implant rüptürü/kaçağı
 • Meme ağrısı
 • Meme implantının şeklinde bozulmaya yol açan kapsüler kontraktür (skar dokusu)

Meme Büyütme Ameliyatının Sonucu Kalıcı mıdır?

Bu implantların ömür boyu kullanılabileceği söylenemez. Genellikle meme implantlarının kullanım ömrü 10 yıl civarındadır. İmplantın sızdırması veya yırtılması mümkün olsa da bu, nadiren karşılaşılan bir durumdur. Memelerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişiklikler olması kaçınılmazdır.

Ayrıca operasyondan sonra aşırı kilo kaybı veya kilo alımı göğüslerin görünümünde değişikliğe yol açabilir. Bu nedenle ideal kiloyu muhafaza etmek önemlidir.