Sakaldan saç ekimi, ense bölgesindeki saçların ekim yapılmasına uygun olmaması durumunda tercih edilen bir tekniktir. Kapatma yoğunluğu yüksek olan bu işlem genelde FUE yöntemiyle gerçekleştirilir.
Sakaldan Saç Ekimi

Sakaldan saç ekimi, ense bölgesindeki saçların ekim yapılmasına uygun olmaması durumunda tercih edilen bir tekniktir. Kapatma yoğunluğu yüksek olan bu işlem genelde FUE yöntemiyle gerçekleştirilir.

Ekim için gereken kökler çoğunlukla çene altından, boğaz kısmından, elmacık kemiklerinin üstünden toplanır. Sakal bölgesinden alınan kökler kafanın ön bölgesine değil, arka ve tepe (verteks) bölgesine nakledilir.

Sakaldan saç ekim yöntemi kalıcı sonuç verir. İz bırakmaz. Kökler homojen bir biçimde toplanıp doğru açıyla yerleştirilirse istenen sonuca ulaşılır.

Sakaldan Saç Ekimi Avantajları

 1. Norwood skalası olarak saçsız alan bölgesi geniş kişilerde, saçsız bölgenin kapatılabilmesi için en az 8.000-10.000 greft gerekir. Oysa bu kadar greftin ense bölgesinden elde edilmesi mümkün değildir. Enseden çok fazla greft alınması, doku bütünlüğüne zarar verecektir. İşte donör yetersizliği durumunda en uygun yöntem sakal kıllarının tercih edilmesidir. Sakal bölgesi yoğun olanlarda 5000 grefte kadar alım yapılabilir. Bununla beraber çoğu zaman kapama için 1000 adet sakal kökü yeterli olur.
 2. Saçsız bölgeye daha fazla greft nakledilmesini sağlayan bu teknik, sakalları çok sık olan kişilerde sakal seyrekleştirme için de kullanılır. Sakal fazlalığı nedeniyle epilasyon yaptırmak isteyenleri çözüme kavuşturur.
 3. Sakal kılları çoğunlukla tekil greftler hâlindedir. Fakat diğer bölgelerdeki vücut kıllarından daha sert ve kalındırlar. Bundan dolayı sakaldan saç ekimi sıklaştırma ve açık alanların kapatılması gibi işlemlerde avantaj sağlar.
 4. Sakal kıllarının dökülmeye direnci daha yüksektir.
 5. Sakaldan saç ekim işlemi doğal ve yoğun bir görünüm sunar. Bu saçlar daha çabuk uzar. 1000 sakal kökünün 2000 saç köküne eşit oranda kapatıcılık sağladığı ifade edilebilir.
 6. Şok dökülme daha az görülür. Sakal kılları ekilen bölgeye daha kısa sürede, daha güçlü bir şekilde tutunur. İyileşme süresi kısadır.
 7. Güvenli bir yöntemdir. Şah damarına zarar gelmesi veya farklı bir komplikasyona yol açması söz konusu değildir. Tıpta ‘Carotis Arter’ olarak bilinen şah damarı, boğazdan 3 santim aşağıdadır. Ancak sakal kök alımı için sadece 2-3 milimetre derine girilmesi kâfidir.

Kimler Sakaldan Saç Ekimi Yaptırabilir?

 • Ense bölgesinde yara veya yanık olduğu için saç kökü alınamayanlar
 • Ense bölgesinde yeteri kadar greft bulunmayanlar
 • T bölgesindeki açıklığı tam olarak kapatmak isteyenler
 • Ekim bölgesi geniş, saç yapısı ince veya boyun bölgesindeki sakalları fazla olan kişiler
 • Gür sakallarının incelmesini arzu edenler

Sakaldan Saç Ekimi Kalıcı mı?

Operasyonun başarısı hastadan hastaya değişir. Profesyonel bir ekip tarafından uygulandığı takdirde sakal bölgesinden ekilen kökler saç derisine kolayca tutunur ve kalıcılığını korur. ABD Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, saç, göğüs ve sakal kıllarıyla yapılan ekimlerden en iyi sonucu, sakaldan ekim yöntemi vermiştir.

Sakal köklerinin sağkalım oranı en az %70 civarındadır. Bu nedenle saç ekim operasyonlarında yaygın olarak tercih edilir.

Sakaldan Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 1. Sakal bölgesi analiz edilip kök alımı için hangi kısımların uygun olduğu tespit edilir.
 2. İşlemden önce sakal bölgesine lokal anestezi uygulanır.
 3. Kökler, donör bölgeden manuel olarak ya da mikro motor aracılığıyla teker teker çıkarılır. Bu esnada 0,7 mm gibi ince uçlu punchlardan yararlanılır.
 4. Elde edilen greftler serum sıvısında bekletilir.
 5. Kök toplama işleminden sonra, nakil yapılacak bölge de anesteziyle uyuşturulur.
 6. Saçsız alanda FUE yöntemiyle kanallar açılır. Ardından kökler buraya transfer edilir.
 7. Gerekiyorsa sakal köklerinin alınmış olduğu bölgeye pansuman yapılır ve sargı bezi sarılır.

Sakaldan Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Saç Çıkar?

Bu süreç, saç yapısına ve çevresel faktörlere göre değişir. Saçlar ilk birkaç ay içinde çıkmaya başlayacaktır fakat istenilen görünüme ulaşmak için en az 9 aylık bir zaman dilimine ihtiyaç vardır.

Sakaldan saç ekimi işleminden birkaç hafta sonra ekilen köklerin büyük bir kısmı dökülür. Buna ‘şok dökülme’ adı verilir. Genellikle 1-2 ay devam eder. 3. Aydan sonra sakal köleri yeniden çıkmaya başlar.

6 aydan sonra tüm köklerin çıktığı ve saçların oldukça uzadığı görülür. Fakat gelişim sürecinin tamamlanması ve saçların son hâline kavuşması 1 yılı bulur.

Sakaldan saç ekimi sonrası yeni saçlar ömür boyu uzamayı sürdürür. Hatta bunlar daha çabuk uzar.

Sakaldan Saç Ekimi Dezavantajları

Anesteziye bağlı olarak ağız çevresi ve dilde uyuşma görülebilir. Bu, birkaç saatte geçecektir.

Sakal köklerinin alındığı yerde kızarıklık oluşabilir. Ense bölgesindeki kızarıklığı kamufle etmek daha kolaydır. Fakat sakal bölgesinde meydana gelen kızarıklık estetik görünüş açısından kişiyi daha fazla rahatsız eder.

Sakaldan ekilen saç tellerinin uzadıktan sonra kıvırcık ve dalgalı bir görüntüye sahip olması mümkündür. Düz saç yapısına sahip olanlarda uyumsuz bir görünüm oluşturarak doğallığı bozabilir.

Ayrıca sakaldan saç ekimi saçların ön bölgesi için uygun bir yöntem değildir. Yalnızca verteks bölgesinde ve arka kısmında başarılı sonuç verir.

Sakaldan saç ekiminin, diğer saç ekim yöntemlerine göre daha zor ve pahalı olduğu söylenebilir.

Sakaldan Saç Ekimi İz Bırakır mı?

Kök alımı homojen bir şekilde yapılırsa belirgin bir iz kalmaz. Fakat aşırı koyu tenlilerde veya zenci kişilerde iz kalması mümkündür.

Operasyonun ardından oluşan yara izleri geçicidir. Kısa zamanda kendiliğinden yok olacaktır.

Sakaldan Saç Ekimi Yaptırdıktan Sonra YenidenSakal Çıkar mı?

Köklerin alındığı bölgeden bir daha sakal çıkmaz. Bu durum, ense veya farklı bölgeler için de geçerlidir. Kök alımının gerçekleştirildiği yerlerde, alınan kıl kökü miktarınca boşluk meydana gelir ve hep öyle kalır.

Bu sebeple sakaldan saç ekim yöntemi tercih edilirken boyun bölgesinde bulunan istenmeyen sakallar tercih edilmelidir. Ya da kök alımı dengeli bir şekilde yapılmalı ve sakalların sıklık dengesi muhafaza edilmelidir.

Kalın favorileri olanlar, bunları inceltmek istiyorlarsa favori yanlarında bulunan kökler de kullanılabilir.

Sakaldan Saç Ekimi Fiyatları

Fiyatlandırma ekilecek greft sayısına göre belirlenir. Türkiye çapında çok ünlü olan hekimlerin ameliyat ücretleri daha yüksektir.

Her hastane ve saç ekim merkezinin fiyat politikası farklı olduğundan, bu konuyu başvurduğunuz kurumla görüşmeniz önerilir.