Kol Germe Ameliyatı

Kol germe estetiği, sarkık kol derisinin toplanmasını sağlar. Kişiye dinamik ve dinç bir görünüm verir. Brakioplasti olarak da bilinir.

Sık kilo alıp-verme, yaşlılık gibi faktörler derinin elastikiyetine ve dolgunluğuna zarar verir. Kolun alt kısmında deri sarkmasına yol açar. Genellikle tüp mide ameliyatından sonra hızlı kilo kaybı nedeniyle gelişir. Yerçekiminin etkisi de kollarda sarkma sürecini hızlandırır.

Bu durumla karşılaşan hastaların kollarında yarasa kanadına benzer bir görüntü oluşur. Kol germe işlemi bu problemi ortadan kaldırarak ince ve sıkı kollara kavuşturur.

Sarkma sorunu üst kol bölgesinde daha sık gözlemlenir. Kişide özgüven kaybına sebebiyet veren, daha yaşlı hissetmesine yol açan bu durum kol germe ameliyatı veya ameliyatsız kol germe ile giderilir.

Kol Germe Estetiği Nedir?

Kolları sarkık ve yağlı görünümden kurtaran bir tedavi yöntemidir. Operasyonda kol bölgesindeki fazla yağlar vaser liposuction yöntemi ile alınır. Böylece alt kol bölgesi inceltilir.

Fazlalık olarak kabul edilen deri çıkarılır. Kol derisi toparlanıp gerilir ve oluşan kesi izi, kolun içerisine saklanır. Kola paralele şekilde uzanan bu iz, kolun iç kısmında kalacağı için fazla rahatsızlık vermez.

Kol Germe Ameliyatı Avantajları

 • Kol derisinde ve kaslarda gevşeme problemini ortadan kaldırır.
 • Derideki sarkmaları ve derin çatlakları giderir.
 • Kıyafetlerinize beden olarak sığmanıza rağmen kollarınızın sıkmasından şikâyetçiyseniz kol germe ameliyatıyla birlikte böyle bir sorununuz kalmayacaktır.
 • Kol cildinin daha genç, sıkı ve diri görünmesini sağlar. Kollardaki kötü görünüm ve kalınlık ortadan kaybolur.
 • Yara izleri –kollarınızı yukarı kaldırmadığınız müddetçe- dışarıdan belli olmaz.
 • Ameliyat sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. İyileşme süresi kısadır. Yara izleri takriben 9-12 ay içinde iyice belirsizleşir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol egzersizleri, kremler ve sıkılaştırıcı korseler geçici çözüm niteliğindedir. Bunlar kaslarda sıkılaşma sağlayabilir. Fakat deri elastikiyetinin bozulması, deride sarkma ve gevşeme problemine çözüm olmazlar.

Kol sarkmasının tamamen giderilebilmesi hastanın ameliyat olmasına bağlıdır. Operasyonun etkisi kalıcıdır.

Operasyon öncesi detaylı planlama ve çizimler yapılarak kol kontörünü bozmayacak ve yeterli gerginliği sağlayacak biçimde, koldaki fazla deri işaretlenir.

İşlem çoğunlukkla genel anestezi altında uygulanır. Bazı kol germe ameliyatlarında lokal anestezi de tercih edilebilir. Mini kol germe ameliyatı sedasyon ile beraber yapılabilir.

Kol germe estetiği yaklaşık 1 saat sürer. Liposuction yapılacaksa işlem süresi daha uzun olur.

Uygulanacak teknik deri altı yağ dokusunun kalınlığı ve Kol derisindeki sarkma oranı doğrultusunda belirlenir. Deri gevşemesi sık kilo alıp-vermekten kaynaklanıyorsa  önce liposuction uygulaması yapılarak derinin boşalması sağlanır.

Daha sonra bu deri cerrahi yöntemle alınır, kol germe işlemi uygulanır. Derideki boşluğun dirseğe kadar ulaşması durumunda, işlem dirsekten başlayıp koltuk altına uzanır. Ameliyattan sonra iz kalır.

İşlemden sonra kesi yapılan yer iki tabaka hâlinde dikilip yumuşak bir pansuman ile sarılır.

Kol germe ameliyatı diğer estetik operasyonlarla (örneğin meme küçültme, karın germe vb.) ile birlikte de yapılabilir.

Kol Germe Ameliyat Yöntemleri

 • Uzatılmış izle Kol germe: Dirsekten başlanarak yan göğüs duvarı ve koltuk altı boyunca uzanan bir kesi yapılır. Aşırı kol sarkması olanlarda tercih edilir.
 • Standart Kol germe: Koldaki fazla yağın ve cildin tamamen çıkarılmasına dayanır. Koltuk altından başlayan kesi izi dirseğin üzerine kadar uzanır. İşlem kol iç bölgesinden yapılır. İz kalsa da önden ve arkadan bakılınca fark edilmez.
 • Kısa izle Kol Germe: Bu işlem ‘mini kol germe’ olarak da bilinir. İşlemler koltuk altı bölgesinden gerçekleştirilir. Önce liposuction ile kolun incelmesi sağlanır. Ardından derinin fazla kısmı koltuk altına çekilir.
 • İzsiz kol germe ameliyatı: Cilt elastikiyetinin iyi olduğu hastalarda bu yöntem tercih edilir. Fazla yağ alındıktan sonra cilt kendiliğinden sıkılaşır. Bu süreci desteklemek için operasyondan sonra J-Plazma&vaser liposuction uygulanır.

Kol Germe Ameliyatı Riskleri

Kol germe ameliyatı yan etkileri ağır komplikasyonlar değildir. Güvenli bir prosedürdür. Fakat morarma, şişme, enfeksiyon, kanama, iyileşmenin uzun sürmesi, yara ayrılması, yara bölgesinde sıvı birikimi gibi geçici yan etkilerle karşılaşılabilir.

Kalıcı uyuşma riski olsa da bu çok düşük bir ihtimaldir.

Kol Germe Tedavisi Kalıcı mı?

Evet, kalıcıdır. Bu nedenle ameliyatın tekrarlanmasına ihtiyaç duyulmaz. Germe işleminden sonra –aşırı kilo alıp-verme olmadıkça- kolda sarkma problemi görülmeyecektir.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

 • Genel anestezi gerektiren tüm operasyonlarda olduğu gibi kol germe ameliyatından önce de hasta en az 6 saat evvel yeyip-içmeyi kesmelidir. Ameliyata 3 gün kala aspirin ve benzeri kan sulandırıcılar bırakılmalıdır. Yine 1 hafta öncesinden alkol-sigara kullanımına son verilmelidir.
 • Kol germe estetiği sonrası sonra kişinin bir gece hastanede kalması istenir. Böylece uygun ağrı kesiciler ve antibiyotikler takviye edilir.
 • Hastanın koluna sıkı bir bandaj sarılır ve bu şekilde taburcu edilir. Bandaj, ödem gelişimini engellemeye yönelik bir tedbirdir. Bandajın 24-48 saat giyilmesi gerekir.
 • Sıvı birikmesini önlemek amacıyla kol altına yerleştirilen drenler, taburcu olma aşamasında çekilir.
 • Duş almak için 2 gün beklenmesi tavsiye edilir. Hastanın duş sırasında saçını yıkamak için birinden yardım istemesi daha doğru olacaktır.
 • 3 hafta havuz ve deniz aktivitelerinden uzak durulmalıdır.
 • Dikişlerin iyileşme süresi 4 haftadır. Bu haftadan itibaren ödemlerin %80 oranında azalacağı söylenebilir. 4. Haftadan sonra ciddi değişim net olarak gözlemlenir. İzler birkaç ay sonra solmaya başlar. 1 yıl içinde ten rengine döner ve belirsiz hâle gelir. Cilt yapısına göre bazı hastalarda belirgin izler kaldığı olur. Bu durumda çeşitli enjesiyonlar, lazer ve iz krmleri yardımıyla izin ten renginde görünmesi sağlanır.
 • İyileşme süresi boyunca sigara kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Hastanın ortalama 6 hafta boyunca kol korsesi kullanması istenir. Hastanın ara sıra korseyi çıkarması ve kollarını yukarıda tutarak yarım saat bu şekilde yatarak dinlenmesi çok iyi gelir.
 • Hasta 5-7 gün sonra gündelik hayatına dönebilir.
 • Hafif morluklar ve ödem şikâyeti gözlemlenebilir. Bunlar geçicidir.
 • Doktor tarafından verilen ağrı kesiciler düzenli kullanılmalıdır.
 • İlk 10-14 gün, kollarınızı omuzlarınızın üzerine kaldırmamaya dikkat etmeniz gerekir. Yükseğe uzanmaktan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde koltuk altı bölgesi baskı altında kalır ve dikişler zarar görebilir.
 • Ameliyattan sonraki 3-4 haftalık süreçte, kol bölgesinin aktif kullanıldığı sporlardan uzak durulmalıdır.
 • 2 hafta süresince kullanmamanız durmanız önerilir.
 • 1 ay boyunca ağır kaldırma ve benzeri yorucu aktiviteler gerçekleştirilmemelidir.
 • Ameliyatın ardından 1 ay bu bölgeye masaj yapılması önerilmez. Daha sonra ödemlerin dağılmasını hızlandırmak amacıyla masaj yapmaya başlanabilir.
 • Yara yerlerinin pansumanına özen gösterilmelidir. Operasyon yaz mevsiminde gerçekleştirildiyse yara izlerinin olduğu bölgeye güneş koruyucu sürülmelidir.

Kol Germe Fiyatları 2021

Fiyatlar hangi yöntemin uygulanacağına göre değişir. Liposuction yapılıp yapılmaması da fiyatı etkiler. Kesin fiyat bilgisini başvurduğunuz hastaneden öğrenebilirsiniz.

Ameliyatsız Kol Germe

Bu işlem ‘örümcek ağı ile kol germe’ olarak da isimlendirilir. Deri fazlalığının çok az olduğu hastalara uygulanır. Kol derisindeki sarkmanın minimal olması durumunda tercih edilir.

Kol bölgesine yerleştirilen ipler kollajen üretimini ve kol derisinde sıkılaşmayı tetikler.

Ameliyatsız kol germe teknikleri arasında Vellashape, Red Touch, Bodytite , Lazer lipoliz, Ultrashape ve Thermage (radyofrekans uygulaması) gibi modern teknolojiler de yer alır. Bu teknolojilerin kombine kullanılması başarı şansını artırır.