360 derece vücut germe, kuşak germe veya Belt Lipektomi olarak da bilinir. Dış uyluk, alt ve orta karın bölgesi, kuyruk sokumu ve kalça bölgelerindeki sarkık derinin ve fazla yağın alındığı bir operasyondur.
Yüz Germe

360 derece vücut germe, kuşak germe veya Belt Lipektomi olarak da bilinir. Dış uyluk, alt ve orta karın bölgesi, kuyruk sokumu ve kalça bölgelerindeki sarkık derinin ve fazla yağın alındığı bir operasyondur. Bu işlem sırasında karın kasları dikilip güçlendirilir. Diğer alanların daha gergin bir hâle gelmesi sağlanır.

Söz konusu ameliyat obezite tedavisi değildir. Aşırı kilolu hastaların bu operasyondan önce kilo vermesi istenir. Vücut kitle indeksi 30’dan yukarı olanlar 360 derece vücut germe ameliyatı olamaz. (Vücut kitle indeksini bulmak için metre cinsinden boyunuzu mevcut kilonuza bölebilirsiniz.)

Bu operasyonun farklı ameliyatlarla kombine edilmesi mümkündür. Ancak genellikle birçok hastaya ağır geleceği için tercih edilmez. Bu nedenle Belt Lipektomi’nin, tek bir ameliyat olarak planlanması önerilir.

360 Derece Vücut Germe Avantajları

Kalça, bel, karın, bacak gibi bölgelere ayrı ayrı yapılması gereken estetik işlemler tek operasyonda gerçekleştirilir. Böylelikle hasta, her ameliyat için farklı ücret ödemek ve hepsi için iyileşme sürecini tekrar yaşamak zorunda kalmaz.

Deforme ve sarkma gibi problemlere çözüm sağlar. Memelerde, kollarda, bacaklarda; karın, kalça ve yüz bölgesinde görülen şekil bozukluklarını düzeltir.

Vücut hatlarını estetik ve sıkı bir görünüme kavuşturarak birbiriyle uyumlu hâle getirir. Hastaya arzu ettiği vücut şeklini kazandırır. Yaşam kalitesini yükseltir.

306 Derece Vücut Germe Öncesi

 • Doktor, hastayla ayrıntılı görüşme gerçekleştirir. Kan tahlillerini ve diğer tetkiklerini inceler. Gerekli görürse, ameliyata hazırlık amacıyla bazı destek tedavileri uygulanmasına karar verir.
 • Ameliyattan 3 hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır. Yine ameliyattan sonraki ilk 3 hafta sigaradan uzak durulmalıdır. Çünkü sigara kan dolaşımını bozar, damarlarda kasılma-vazokonstrüksiyon meydana getirerek dokulara giden kan akışında azalmaya yol açar. Bu nedenle yaraların iyileşmesini geciktirir, dikiş hatlarının açılmasına ve kanamaya sebebiyet verir.
 • Ameliyat öncesi dönemde aşırı güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Bu durum vücut direncini azaltır.
 • Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan hastaların kilo vermesi, bu kiloda en az 6 ay sabit kalması gerekir.
 • Aspirin, E vitamini, kan sulandırıcı kullananlar, bunları ameliyattan 10 gün önce kesmelidir.
 • Yine ameliyattan 10 gün önce Vermidon, Voltaren, Apranaks gibi ağrı kesicilerin kullanımına son verilmelidir. Ağrı kesiciye ihtiyaç duyuluyorsa Novalgin veya Minoset alınabilir.
 • Ameliyata en az 7-10 gün kala, CO-enzim Q, Biloba, Ginseng vb. maddeler barındıran multivitamin hapları bırakılmalıdır. Zayıflama ürünlerinin; domates çekirdeği, kiraz sapı, keten tohumu, yeşil çay ve buna benzer bitkisel ürünlerin tüketimi sonlandırılmalıdır.
 • Hasta enfeksiyon geçiriyorsa ameliyat, iyileşene kadar ertelenir.
 • Ameliyatta uygulanacak işlemin ayrıntılarını belirlemek adına bir çizim yapılır. Fotoğraf çekimleri gerçekleştirilir. Bu sayede ameliyat öncesi ve sonrası süreçlerin kıyaslanması daha kolay olur.

360 Derece Vücut Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İşlem genel anestezi altında uygulanır. Ameliyat süresi her hastada farklılık göstermekle beraber yaklaşık 5-7 saat civarındadır.

Bel ve karın bölgesindeki sarkık cilt alınır. Bu bölgeler sıkılaştırılıp yeniden şekillendirilir. Karın ön duvarında yapılan kesi, bikini bölgesi içerisinde kalır. Yan taraflardan bel bölgesine dönerek ilerleyen bu kesi, tüm vücudu 360 derece sarar.

Bu kesi sayesinde pubis ve popo bölgesi askılanır. Karın kasları arasında oluşan gevşeme giderilir, göbek deliği yeniden konumlandırılabilir

Bel bölgesi inceltilir. Kalça bölgesindeki ve bacaklardaki fazla yağ ve deri dokusu da toplanır.

Bazı hastalarda ikinci bir seans planlamasına ihtiyaç duyulur. Sonraki ameliyatta pubik, gıdı, sırt ve kol bölgeleri için gerdirme uygulanır.

Ameliyat sırasında yapılan kesi hattı göbek deliğinin yaklaşık 8-10 cm altında başlar, kalça kıvrımına uzanır. Bu kesi hattı, operasyondan sonra gizli dikişle deri altından kapatılır. Sonra pansuman yardımıyla örtülür.

Bölgede birikecek fazla suyun dışarı atılmasını sağlamak için drenler (hortumlar/tüpler) yerleştirilir.

Öte yandan, hastanın dikiş hatlarını ve belini tamamıyla saracak şekilde bir korse takılır. Bu, ameliyat bölgesinin şişmesini engeller ve hareketsiz kalmasına yardım eder.

360 Derece Vücut Germe Sonrası

 • Çoğu zaman ilk gün idrar sondası kullanılır. Hasta ayağa kalktıktan sonra idrar sondası çıkarılır.
 • Doktorunuz hangi pozisyonda yatmanız gerektiğini bildirdiyse buna uygun hareket etmelisiniz. Yoksa ameliyat bölgesinde gerginlik oluşur. Dizlerinizi karnınıza çekip belinizi bükerek yatmanız önerilir.
 • Ameliyattan sonraki ilk saatlerden itibaren hastaya bacaklarını sık sık hareket ettirmesi söylenir. İyileşme sürecinde ilk 6 hafta spor aktivitelerine ara verilmelidir.
 • İlk gün zorlu geçer. Bu nedenle güçlü ağrı kesiciler kullanılır.
 • Ameliyattan sonraki birkaç gün şişlik ve ağrı olması normaldir.
 • Drenler en az 1 gün kalır. Genellikle 4 gün sonra çekilir.
 • Dikişler eriyebilir özelliktedir. Bundan dolayı alınması gerekmez.
 • Dikişlerin zarar görmemesi için ilk 10 gün kısmen dik pozisyonda uyumanız daha doğrudur.
 • Hasta ilk 2 hafta öne doğru eğik yürümelidir.
 • Kişi, yeyip içmeye sıvı gıdalarla başlar. Bir müddet sonra yumuşak gıdalara geçilir.
 • İlk haftalarda sık aralıklarla, azar azar yemek tavsiye edilir. Gaz yapan besinlerden uzak durulmalıdır.
 • 1-2 ay ağır kaldırılmamalıdır. Sauna, hamam ve yoğun güneşten uzak durulmalı, iyileşme süresi boyunca sigara içilmemelidir.
 • Giydirilen korseyi 4-6 hafta kullanmanız gerekecektir. Korse kullanım süresi, hastanın durumuna ve operasyon şekline göre değişir.
 • Operasyonun bıraktığı izler iç çamaşırın altında kalır ve uzun bir süre kırmızı görünür. Fakat 1 yıl sonra bunlar iyice belirsizleşir. Yine de rahatsızlık vermeye devam ederse lazer tedavisi yardımıyla silinmesi mümkündür.