Türkiye’de dental implant sektörü oldukça gelişmiştir. Her yıl yurt dışından her yıl binlerce hastanın ülkemizde tedavi olmayı seçmesi bunun bir tezahürüdür.
Dental implant

Türkiye’de dental implant sektörü oldukça gelişmiştir. Her yıl yurt dışından her yıl binlerce hastanın ülkemizde tedavi olmayı seçmesi bunun bir tezahürüdür.

Dental implant; travma, çürük veya farklı bir sebeple kaybedilen dişlerin yerini alan bir materyaldir. Bu yapay diş kökleri vida şeklindedir, titanyum alaşımdan üretilir ve çene kemiğine sabitlenir. Bunun üzerine de protez olarak başka bir madde daha yerleştirilir. Bu noktada genellikle zirkonyum ya da metal destekli porselen tercih edilir.

Geleneksel protez ve kaplamalara nazaran daha fonksiyonel, kalıcı ve estetik sonuçlar verir. Çıkarılabilir ve sabit dişler için temel görevi üstlenen diş implantları; köprü diş veya takma diş uygulamaları için destek vazifesi görür. Yüksek doku uyumundan dolayı yaygın kullanım alanına sahiptir.

Tek dişi eksik olanlarda, komşu dişleri kesmeye gerek kalmadan tek bir implant uygulamak ve üzerine kaplama yapmak mümkündür. Çoklu diş kayıpları olan hastalarda da yine implantlar diş kökü yerine geçerek sabit dişlere sahip olmayı sağlar. Bu, total protez kullanmak istemeyenlerde başvurulacak en iyi alternatif tedavi yöntemidir.

Dental İmplant Avantajları

 • Doğal diş görünümü ve hissi meydana getirir.
 • Dayanıklı ve kalıcıdır. Zira kemikle kaynaşacak biçimde tasarlanırlar.
 • Uygun olmayan protezlerin ağız içerisinde kayması ve konuşma fonksiyonunu etkilemesi mümkündür. Dental implantlarda böyle bir risk yoktur.
 • Takma dişler yemek yemeyi zorlaştırabilir. Normal diş gibi işlev gören dental implantlar, yiyecekleri acı duymadan ve ek çaba harcamadan eskisi gibi yemenize olanak tanır. Güçlü ısırma kuvveti sunar.
 • Bir dişinizi kaybettiğiniz zaman kökün yerinde boşluk oluşur. İmplant uygulaması burayı gerçek bir diş gibi doldurur.
 • Öte yandan diş implantları kişiye sağlıklı, güzel bir gülüş kazandırarak özgüvenini yerine getirir.
 • Dental implant uygulaması komşu dişlerin küçültülmesini gerektirmediğinden mevcut dişler zarar görmez. Ağız hijyenini artırır ve dişler arasında uyum meydana getirir.

Dental İmplant Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Dişlerin çürüme, kaza, diş eti hastalığı gibi faktörlerle kaybedilmesi durumunda ağız sağlığı için en iyi tedavilerden biri implanttır. Diş eksikliği estetik görüntüyü bozar ve çiğneme fonksiyonunun yerine getirilmesini engeller. Özgüveni olumsuz etkiler, ağız kapanışını değiştirir ve çene ekleminde çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Dental implant bu durumlarda en iyi çözümdür.
 • Genetik olarak diş eksikliği yaşayanlar da implant tedavisi yaptırarak bu sorundan kurtulabilir.
 • İleri derecede kemik erimesi olan, protez kullanamayacak hastalarda implant uygulanabilir.
 • Tek dişini kaybedenlerde komşu dişlere zarar vermeden yeni bir diş oluşturmak için implant tedavisinden faydalanılır.
 • Büyük azı dişlerin eksik olması hâlinde implant ve köprü tedavisi yapılabilir.

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

 • Kemik büyüme ve gelişimi tamamlanmamış genç hastalarda implant tedavisi tercih edilmez.
 • Baş ve boyun bölgelerine radyoterapi alanların implant yaptırması sakıncalı olabilir.
 • Sigara kullanımı implantın başarı oranını düşürür ve yara iyileşmesini geciktirir. Bu nedenle çok fazla sigara kullananlarda implant tedavisi uygun görülmeyebilir.
 • Otoimmun hastalık, hemofili, yüksek tansiyon ve diyabet gibi sistemik hastalıklara sahip olanlarda implant tedavisine karar verilmeden bu rahatsızlıkların kontrol altına alınması gerekir.
 • İmmun sistemi baskılayan bir ilaç (örneğin Kortikosteroid, Bifosfonat vb.) kullananlarda implant tedavisi gerçekleştirilemeyebilir. Operasyondan önce konsültasyon yapılıp gerekli şartlar oluşturulduğu takdirde implant uygulamasına engel bir durum kalmaz.

Dental İmplant Çeşitleri

Subperiosteal İmplantlar: Bunlar dişeti dokusunun altına veya çene kemiğine takılır. Metal bir tabana sahip olan bu yapay kökler, doğal dişi taklit edecek biçimde tasarlanır. Hastanın kemik dokusu, kemik içi implantı destekleyecek yapıda değilse bu implantlar tercih edilir.

Endosteal İmplantlar: Doğrudan çene kemiğine cerrahi yolla yerleştirilen implant türüdür. Silindirik veya konik yapıya sahiptir.

Dental İmplant Nasıl Uygulanır?

Bu sorunun cevabı kişinin kemik yoğunluğuna, yüz ve kemik yapısına, kaç dişin eksik olduğuna, implant türüne göre değişir. Tedavide kullanılan yöntemler şunlardır:

 1. Diş çekilir ve implant, meydana gelen boşluğa hemen yerleştirilir.
 2. Kapalı yöntemde filep açılmaz. İmplantın uygulanacağı doku kesilmez. Lazer yardımıyla bir oyuk oluşturularak implant buraya yerleştirilir.
 3. Üçüncü yöntem ise; implant uygulamasının mukoza üzerinden yapılmasıdır. Bu yöntem mini implantlarda tercih edilir.
 4. Klasik cerrahi yöntem kişinin çene kemiğinde ameliyatla bir boşluk açılarak uygulanır. İmplant, bu boşluğa yerleştirilip dikiş atılır. Kemik yoğunluğu düşük hastalarda bu yöntemin uygulanabilmesi için öncelikle çene bölgesindeki kemik hacminin artırılması gerekir.

İmplant diş kökünün yerini tutar. Kalıcı takma diş hemen değil, birkaç ay sonra uygulanır. İmplantın çene kemiğiyle kaynaşması için 3-6 aylık bekleme süresine ihtiyaç vardır.

İmplant Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Ağız bakımına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde implantların etrafındaki dişetleri iltihaplanır ve dişeti hastalıkları meydana gelir. İlerleyen süreçte implantların kaybedilmesi muhtemeldir. Dişler günde 2 defa fırçalanmalıdır. Diş fırçasının erişemediği yerleri temizlemek için diş iplerinden yardım alınmalıdır. Yine hekimin önerisiyle arayüz fırçası ve ağız duşu gibi ürünler de kullanılabilir.
 • İyileşme sürecinde sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Operasyondan sonra bir müddet yumuşak gıdalar tüketilmeli, normal beslenme düzenine kademeli olarak geçiş sağlanmalıdır.
 • Diş hekimi vitamin ve mineral destekleri önerdiyse bunlar aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Doktorunuz çok sıcak ve soğuk besinlerden, taneli ve sert yiyeceklerden ne kadar süre boyunca kaçınmanız gerektiğini bildirecektir. Bu konuda onun tavsiyelerine uymanız gerekir.

Türkiye’de Dental İmplant Fiyatları

Bu konuda standart bir fiyatlandırmadan söz edilemez. Kesin fiyat bilgisi tedavinin gerçekleştirileceği hastane veya klinikte sunulabilir. İmplant Fiyatlarını etkileyen faktörler şunlardır:

 • İmplant kalitesi ve markası (Yabancı implant markaları genellikle daha yüksek maliyetlidir.)
 • Diş hekiminin tecrübesi (Amatör diş hekimlerinin normalden daha düşük implant fiyatı vermesi mümkündür. Oysa deneyimli hekimler uygun standartlarda hizmet verdiklerinden implant tedavi ücreti piyasa fiyatının altında olmaz.)
 • Eksik diş sayısı ve kaç implant kullanılacağı (Çoklu diş implantları tek diş implantlara göre daha pahalıdır.)
 • İmplant uygulamasından önce başka bir tedavi gerekip gerekmediği (Örneğin hastanın çenesinde yeterli kemik dokusu yoksa implanta hazırlık için önce bu problemin düzeltilmesi lâzımdır.)
 • İmplant tedavisinin ardından ekstra işlemler yapılıp yapılmayacağı (Diş emizliği, gülüş tasarımı ve benzeri tamamlayıcı uygulamalar)