Meme küçültme operasyonu doğum, genetik faktörler ve sık kilo alıp-verme gibi nedenlerle meydana gelen sarkma problemine çözüm olur. Meme gelişimini tamamlamış, 18 yaşından büyük bireylere uygulanabilir.
Meme Küçültme

Meme küçültme operasyonu doğum, genetik faktörler ve sık kilo alıp-verme gibi nedenlerle meydana gelen sarkma problemine çözüm olur. Meme gelişimini tamamlamış, 18 yaşından büyük bireylere uygulanabilir.

Memenin normalden çok daha iri olması vücudun öne doğru eğilmesine, omurga ve sırt ağrılarına, meme altında yara ve pişik oluşumuna, kemik deformasyonlarına yol açabilir. Üstelik bu kişiler boyuna ve kilosuna uygun kıyafet bulmakta da zorlanır. Meme küçültme ameliyatı tüm bu sorunları ortadan kaldırır. Göğüsleri vücutla orantılı hâle getirir. Bu işlem sırasında göğüslere dolgunluk veren cildin ve yağ dokusunun bir bölümü çıkarılır. Memelerin göğüs alt katlantı çizgisinden aşağıda olması bu ameliyata ihtiyaç duyduğunuzu gösterir.

Öte yandan göğüs küçültme operasyonu yalnızca estetik amaçlı değil medikal sebeplerle de gerçekleştirilebilir. Meme hipertrofisi ya da makromasti buna örnektir.

Meme Küçültme Ameliyatı Avantajları

Söz konusu operasyon göğüslerin dik ve simetrik görünmesini sağlar. Göğüsler, hastanın rahat edebileceği büyüklüğe indirilir. Daha çekici ve dinamik bir görünüm elde edilir. Büyük memelerin yol açtığı kronik ağrılardan kurtarır.

Kısıtlanmış hareketlilik ve nöralji gibi sorunları ortadan kaldırır. Benlik imajını güçlendirir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Hastanın tıbbi geçmişi, genel sağlığı ve ameliyat sonrası beklentileri; duyu kaybı ve yara izi dâhil olası riskler değerlendirilir.

Göğüsler muayene edilip ölçülür. Fotoğrafları çekilir ve birtakım laboratuvar testleri istenir. Gerekiyorsa meme ultrasonu veya mamografi talep edilir. Ameliyattan 2-3 hafta önce sigara kullanımına son verilmelidir. Kanama riskini artırabileceğinden dolayı bitkisel takviyelerin, hormon ilaçlarının ve aspirin gibi akn sulandırıcıların kullanımına son verilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatta genellikle lolipop tekniğinden yararlanılır. Meme başı alanı, memenin derisi, bez ve yağ dokuları küçültülür. Böylece göğüste sarkma problemi de giderilerek daha sıkı, dik ve küçük göğüsler elde edilir. Genel anestezi altında uygulanan bu operasyonun süresi 3-5 saat arasında değişir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri

 • Greft Tekniği ile Meme Küçültme: Bu operasyonda meme başını besleyen damarlar ve sinirler korunmaz. Göğüsleri çok büyük olan yaşlı hastalarda bu tekniğe başvurulur. Süt kanalları bozulacağından ameliyat sonrası emzirme ihtimâli kalmaz.
 • T şeklinde izle meme küçültme: Genellikle 33 cm’den göğüslere uygulanır. Lolipop izle meme küçültme yapılarak memenin alt kıvrımında da bir kesi yapılır. Lejour tekniğiyle daha fazla cildin çıkarılmasına imkân tanır.
 • Lolipop (Lejour) izle meme küçültme: Meme başının kahverengi kısmından başlayan kesi, düz şekilde aşağı doğru iner. Göğüs dokusunun çok büyük olmadığı hastalarda tercih edilir. Kısa izle meme küçültme operasyonu diye de bilinir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

 • Kişi ameliyatı takiben 1 gün hastanede kalır. Daha sonra düzenli pansuman ve takip için hekiminizi belli aralıklarla ziyaret etmeniz gerekecektir.
 • Kan toplanmasına karşı dren adı verilen borular yerleştirilir. Bunlar operasyondan sonraki ilk veya ikinci gün çekilir.
 • İlk 3-7 gün istirahat edilmelidir.
 • Kendiliğinden erimeyen dikişler kullanıldıysa bunlar 10-15 gün içinde alınır.
 • Operasyondan sonra ilk 4 hafta sigara ve alkol kullanımından uzak durulmalıdır. Bunlar küçük damarları daraltır. Ameliyat edilen bölgedeki deri kanlanmasını azaltıp dokunun beslenmesini olumsuz etkiler. Dikiş ve yara açılması, iltihap, hücre tahribatı ve hücre ölümü gibi durumlara yol açabilir.
 • Yine ilk 1 ay yorucu işlerden ve ağır sporlardan kaçınılmalıdır. Ağır kalırılmamalı, göğüs kaslarını zorlayacak kontrolsüz hareketler yapılmamalıdır. İtme-çekme de buna dâhildir.
 • İyileşme döneminde 1 ay boyunca özel korseli sütyenler kullanılır. Bunlar ağrının azaltılmasında ve memenin şekillenmesinde önemli rol oynar.
 • Hekimin önerdiği ağrı kesici ve antibiyotikler belirtilen süre ve dozda kullanılmalı, pansumanlar aksatılmamalıdır. Her şeyin normal seyretmesi hâlinde 5-6 defa pansuman yapılması yeterli olur.
 • Morluklar yaklaşık 7-10 günde geçer. Şişliklerin tamamen geçmesi 6-8 haftayı bulur. Memelerin istenen doğal görünüme ulaşması için 5-6 ay beklemek gerekir.
 • Operasyon sonrası meme hassasiyeti olacağından , dikiş hatlarının iyileşme sürecini olumsuz etkilememek için aktif cinsel hayata 6 hafta sonra dönülmesi tavsiye edilir.
 • Ameliyattan sonra yara izini azaltmak için silikon sheat, contractubej jel, silikon jel gibi tedaviler yapılabilir. Bu tedavilere uyarsanız izleriniz solarak cilt rengine dönecek ve belirsiz bir hâle gelecektir.

Meme Küçültme Ameliyatı Olanlar Emzirebilir mi?

Göğüs küçültme ameliyatı sırasında mutlaka süt kanallarının bir bölümü kesilir.

Dolayısıyla emzirme problemi yaşanabilir. Fakat bu olasılığı düşük tutmak için özel teknikler kullanılabilir. Meme başını ve meme bezini koruyan teknikler uygulayarak emzirme fonksiyonunu korumak mümkündür.

Ancak bazen hastanın bilgisi dâhilinde, yeterli küçültme için memenin emzirme işlevinden feragat etmek gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı İz Bırakır mı?

Ufak bir iz kalması kaçınılmazdır. Hangi bölgede ne tür bir iz kalacağı uygulanan tekniğe göre değişir.

Ameliyatın ardından meme başı çevresinde ve meme başının aşağı tarafında I, L veya ters T şeklinde iz kalabilir. Meme başı halkasının etrafındaki iz fazla belli olmaz. Zira koyu renkli bölge ile kesişir.