Vaser Liposuction kilo verme tedavisi değildir, obezite cerrahisinde kullanılmaz. Vücut hatlarının bölgesel olarak inceltilmesi, forma sokulması ve arzu edilen görünüme kavuşması için bölgesel şekillendirme amacıyla tercih edilir.
Liposuction

Vaser Liposuction, diyet ve egzersize dirençli yağ hücrelerini vücuttan uzaklaştırma işlemidir.

Vaser Liposuction kilo verme tedavisi değildir, obezite cerrahisinde kullanılmaz. Vücut hatlarının bölgesel olarak inceltilmesi, forma sokulması ve arzu edilen görünüme kavuşması için bölgesel şekillendirme amacıyla tercih edilir.

Bu yöntemde vücudun çeşitli yerlerindeki yağlar kanüller vasıtasıyla çekilir. Tek seansta alınan yağ miktarı fazla, iyileşme süresi kısadır.

Vaser Liposuction Avantajları

 • Lokal anestezi altında uygulanabilir. (Geniş bölgelere uygulanacaksa veya kombine vücut operasyonu gerçekleştirilecekse genel anesteziye ihtiyaç duyulur.)
 • Fazla yağ biriken bölgeleri yeniden şekillendirir ve sıkılaşma sağlar. Vücut konturunu düzeltir.
 • Ameliyat sonrası ağrı, morluk, ödem ve şişlik daha az görülür.
 • Bu yöntemle alınan yağlar enjektörde depolanarak farklı bölgelere dolgunluk vermek için kullanılabilir.
 • Fazla kanama olmaz.
 • Hastanın uzun müddet sıkı bandaj ve drenaj kullanması gerekmez.
 • Operasyonun ardından kişi günlük hayatına kısa sürede döner.
 • Bu yöntem doku seçici özelliktedir. Sadece fazla yağları hedef alır. Dolayısıyla sinirlere, damarlara ve bağlara zarar vermez. Kanüllerin yapısında rende tarzı bıçaklar yoktur.
 • Yağlar ultrasonik ses dalgalarıyla parçalandığı ve sıvı halde aspire edildiği için homojen dağılım gerçekleşir. Operasyondan sonra dalgalı yüzey görünümüne rastlanmaz.

Vaser Liposuction Nasıl Uygulanır?

Vücuttaki yağın parçalanması ultrasonik ses dalgaları aracılığıyla sağlanır. Vaser cihazı ayarlanır ve ultrasonik prob deri altında dolaştırılır. Böylelikle deride ısınma meydana gelir, ses enerjisi yağları eritir. Bu erime homojen olarak gerçekleşir. Daha sonra yağlar aspirasyon özelliğine sahip özel kanüllerle çekilip vücudun dışına çıkarılır.

Cildi ve dokuları sıkılaştıran bu yöntem Kolajen üretimini aktif hâle getirir. Cilde elastikiyet kazandırır. Deri gerginleşmeye başlar, kısa zamanda formunu kazanır.

Vaser Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Fazla yağ birikiminin olduğu her alana uygulanabilir. Göbek, kalça, karın, basen, gıdı, bel, bacak içi ve bacak dışı, sırt bölgeleri; omuz ve kollarda tercih edilir. Söz konusu bölgelerdeki fazla yağ hücrelerini parçalayarak vücuttan uzaklaştırır.

Aşırı kilolu erkeklerde görülen jinekomasti (meme büyümesi) problemi de bu operasyonla tedavi edilebilir.

Vaser Liposuction Yöntemi ile Alınan Yağlar Ne Yapılır?

Bu yöntemle hem incelmeniz, hem de kendi yağlarınız sayesinde gençleşmeniz mümkündür. Alınan yağlar meme dikleştirme ve meme büyütme için kullanılabilir. Yüz, çene ve dudak dolgularında da kullanılması mümkündür. Öte yandan kalça büyütme ve dikleştirme estetiğinde de bu yağlardan faydalanılır.

Yüz kırışıklarını azaltmak, bacakta eğrilik sorununu düzeltmek için de Vaser Liposuction tekniği ile alınan yağlara başvurulabilir.

Ancak nakledilen yağların bir kısmı zamanla erir. Yaklaşık %70 oranında bir kayıp yaşanır. Fakat %30luk bir bölümü kalıcılığını ömür boyu devam ettirir.

Kimler Vaser Liposuction Yaptırabilir?

Ciddi sağlık problemi bulunmayan hastalara uygulanabilir. Lokalize yağ fazlalıklarının olduğu, diyet ve spor yapmasına rağmen kilo veremeyen, elastik ve sıkı bir cilde sahip kişilerde bu yöntem tercih edilebilir. Vücut kitle indeksi normal aralıkta olmayanlar bu operasyon için uygun bir aday değildir. Hamilelerde ve emzirme döneminde de uygulanmaz.

Vaser Liposuction Öncesi

Operasyonun ardından, vücut hatlarınızın tekrar değişmesini istemiyorsanız, fit görünümünüzü muhafaza etmek adına sağlıklı beslenmeye şimdiden alışmalısınız. Uygulamadan önce beslenme programınızı düzenlemeli, sigara kullanımını bırakmalısınız.

Hekiminizin tavsiyesiyle vitamin ve demir takviyesine başlayabilirsiniz.

Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon vb. mevcutsa ameliyat ertelenmelidir.

Vaser Liposuction Sonrası

 • İyileşme dönemi kısa sürer. Hekim gerekli görürse ameliyattan sonraki 1 gün hastanede yatış istenebilir. Tek bölge olarak yapıldıysa hastanede yatışa gerek duyulmaz. Kombine ameliyatlardan sonra hastanın ilk geceyi konforlu atlatabilmesi için bir gece hastanede kalması talep edilir.
 • Operasyon sonrası ilk 3 hafta korse kullanmak önerilir. Bu, ameliyat sonucunun verimliliğini artırır. Daha ince ve kıvrımlı hatlara sahip olmaya yardımcıdır. Hangi korsenin ne kadar süreyle kullanılacağı hastaların deri elastikiyetine bağlıdır.
 • Yağ alınan bölgede hafif ödem, morarma ve kızarıklık oluşması normaldir. Bu şikâyetler, klasik Liposuction yöntemine göre daha az olur. 10 gün sonra biraz daha iyileşmeye başlar. Ödemlerin inmesiyle beraber incelme etkisi gözlemlenir. Bu etki birkaç haftada oturur ve deri normal yapısına kavuşur.
 • Ameliyat sonrası belirgin iz kalmaz. 3-4 mm’lik ufak deliklerle yapılan bu uygulama, o bölgelerde küçük çizgi hâlinde izler bırakır. Bunlar bir süre sonra ortadan kaybolur.
 • Masaj terapileri uygulamak ödemin atılmasına yardım eder.
 • 2 gün sonra duş alınabilir. Korse banyo yaparken çıkarılır, onun dışında sürekli kullanılmalıdır.
 • Yağ alımı yapılan bölgeler güneşten korunmalıdır.
 • Ödemlerin daha çabuk iyileşmesi için bol sıvı tüketilmelidir.
 • Formda, fit ve sağlıklı görünümünüzü kaybetmek istemiyorsanız dengeli beslenme ve egzersiz alışkanlığına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kilo almak kaçınılmaz bir durumdur.

Vaser Liposuction Etkisi Kalıcı mıdır?

Yağ hücreleri bu yöntemle kalıcı olarak uzaklaştırıldığı için sonucu kalıcıdır. Vücut şekli –aşırı kilo alımı haricinde- yeniden deforme olmayacaktır. Kilo alınsa bile, o bölgelerde daha az yağlanma görülür.