Skar ekimi, yara izi oluşan bölgelerin kısmî olarak ya da tamamen kapatılmasıdır. Onarım dokusu anlamına gelen skar; cerrahi operasyonlar, deri enfeksiyonu, yanık ve kaza gibi durumlarda oluşur. Skar izleri bazı kişilerde belirgin görünüme sahiptir. Bazılarında ise daha hafif bir yapısı vardır.
Skar Ekimi

Skar ekimi, yara izi oluşan bölgelerin kısmî olarak ya da tamamen kapatılmasıdır. Onarım dokusu anlamına gelen skar; cerrahi operasyonlar, deri enfeksiyonu, yanık ve kaza gibi durumlarda oluşur. Skar izleri bazı kişilerde belirgin görünüme sahiptir. Bazılarında ise daha hafif bir yapısı vardır.

Skar ekiminde başarı şansı, hasarın derecesine ve ekim bölgesindeki derinin kanlanma oranına göre değişir. Skar izinin meydana geldiği yerlerde diğer bölgelere kıyasla daha az kan dolaşımı olur.

Skar ekim işleminde kullanılacak greft sayısı da eim bölgesinin büyüklüğü ve kabarıklığı doğrultusunda belirlenir.

Kliniğimiz bu alanda da kaliteli tedavi hizmeti sunmakta olup uygun fiyatı profesyonel işçilikle bir araya getirmektedir.

Skar Revizyonu

Skarların üzerine yapılan saç ekimine skar revizyonu denir. Bu işlem skarların yol açtığı kötü görünümü ortadan kaldırır. Yani kamufle eder.

Sert yapılı skar dokuları, cilt altındaki kan dolaşımını olumsuz etkiler. Bu nedenle ekilen saçların beslenmesi daha zordur.

Deneyimli hekimlerimiz, sonucun kalıcı olması için gerekli önlemleri alır. Operasyon öncesi ve sonrası %100 hasta memnuniyetine önem veren kliniğimiz, kişiye özel tedavi, nitelikli hizmet anlayışını bu konuda da gösterir.

Skar Ekimi Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman FUE yöntemi tercih edilir. Fakat hastanın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda farklı yöntemler de kullanılabilir.

Skarın uzunluğuna ve genişliğine göre kaç greft kullanılacağı belirlenir. İlk operasyonun istenilen sonucu vermemesi hâlinde tekrar skar ekim ameliyatı gerçekleştirilir.

Öte yandan kan dolaşımını desteklemek için Mezoterapi ve PRP yani Platelet Rich Plasma gibi tamamlayıcı işlemlerden yararlanılır.

Skar Ekimi Ne Kadar Sürer?

Operasyon süresi ortalama 3-7 saat kadardır. Fakat bu durum skar bölgesinin büyüklüğüne bağlı olarak her hastada farklılık gösterir.

Skar Ekimi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yanık, ameliyat, travma, kaza, saçkıran gibi durumlardan kaynaklı açık alanları ve izleri kapatmak için bu yönteme başvurulur.

Skar Ekimi Ağrılı mı?

Operasyon genellikle lokal anestezi altında gerçekleşir. Bu esnada ağrı ve acı duyulmaz.

Saç Ekimi ve Skar Ekimi Farkı Nedir?

Skar ekimi öncesi, donör bölgeden greftler (kökler) toplanır. Bunlar açık alanlara transfer edilir. Yani uygulanış bakımından her iki yöntemin mantığı aynıdır.

Saç ekimi saçlarda seyrelme/kellik, saç dökülmesi için uygulanırken skar ekimi yara izlerinin gizlenmesi için tercih edilir.

Skar Ekimi Güvenli mi?

Doğru teknikle profesyonel bir hekim tarafından yapıldığında skar ekiminin herhangi bir zararı yoktur. İzleri tamamıyla ortadan kaldırabilir.

Fakat çoğu zaman deri altı dolaşım tam anlamıyla gerçekleşmez. Bu yüzden ikinci bir operasyona gerek duyulabilir.

Skar ekim ameliyatı yara izlerini tedavi eden bir yöntem değildir. Sadece bu izlerin görünürlüğünü azaltır, dışarıdan belli olmasını engeller.

Skar Ekimi Yaptırdıktan Sonra Ne Zaman Saç Çıkmaya Başlar?

Sonuç 3. Aydan itibaren gözlemlenmeye başlanır. Arzu edilen noktaya ulaşmak için daha uzun süre beklemek gerekebilir. İyileşme süresi hekimin başarısına ve hastanın kendisine verilen talimatları ne derece uyguladığına göre değişir.