Brazilian Butt Lift, kalçaya yağ enjekte ve transfer edilmesi işlemidir. Kalçaların şeklini ve boyunu değiştirir, implant gerektirmez. Liposuction yöntemiyle uyluk, bel, karın veya kalça bölgesinden alınan fazla yağ popoya enjekte edilir.
Brazilian Butt Lift

Brazilian Butt Lift, kalçaya yağ enjekte ve transfer edilmesi işlemidir. Kalçaların şeklini ve boyunu değiştirir, implant gerektirmez. Liposuction yöntemiyle uyluk, bel, karın veya kalça bölgesinden alınan fazla yağ popoya enjekte edilir.

Sorunlu bölgelerde yağ kaybı meydana getirir, kalçalara hacim kazandırır, vücudun alt bölümündeki orantıyı dengeler. Bel bölgesi de inceltilerek vücuda kum saati gibi kusursuz bir görünüm verilebilir.

Geleneksel bir kaldırma prosedürü sayılmaz. Sarkan deri varsa buna müdahale edilmez. Bacaklarda veya kalçalarda cilt sarkması mevcutsa popo kaldırma ve uyluk germe ameliyatı daha uygun bir seçenektir.

Brazilian Butt Lift Avantajları

 • Kalça bölgesinin düz olmasından şikâyetçi bireyler, bu operasyonla daha estetik, dolgun ve genç bir kalça görünümüne sahip olabilir. İşlem kalçaya projeksiyon kazandırır. Dik, belirgin ve yuvarlak popolar elde etmeye yarayan bu yöntem kalçalar arasındaki asimetriyi giderir.
 • Vücudun alt kısmındaki kıvrımları iyileştirir.
 • Bölgesel yağ dokularını azaltır. Karın, bel, uyluk , kalça vb. bölgelerindeki yağ oranını dengeler.
 • Bacak konturunu düzeltir, bel oyuğunu keskinleştirir.
 • Vücudun üst ve alt kısımlarının ölçüsü birbiriyle uyum sağlar. Daha orantılı bir şekil alır.
 • Kıyafetler kişinin üzerinde daha çekici görünür.

Brazilian Butt Lift Kimler İçin Uygundur?

Kişide operasyon için yeterli miktarda yağ bulunmalıdır. Cilt elastikiyeti iyi derecede olmalıdır. Ciddi boyutta popo sarkması olanlar bu operasyon için uygun bir aday değildir.

İmplant tedavisi görmek istemeyen fakat kalça bölgesine hacim kazandırmayı amaçlayanlar bu operasyonla çözüme kavuşur.

Küçük, basık ve düz kalçalar için uygun olan bu ameliyat hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilir. Silikon/implant kullanılmaz. Popo dolgunlaştırması kişinin vücudundaki yağlar ile sağlanır.

Kalça İmplantı ve Brazilian Butt Lift Farkı

Brazilian Butt Lift işlemi çok iyi sonuçlar elde etmeyi sağlar ve komplikasyon riski düşüktür. Zayıf olan, vücudunda bu işlem için yeterince yağ bulunmayanlarda implant veya dolgu tercih edilir. Fakat implant operasyonunda enfeksiyon ihtimâli söz konusudur.

Üstelik kalça implantı daha az doğal görünüm sunar. Dolgu ve Brazilian Butt Lift daha doğal bir görüntü meydana getirir.

Brazilian Butt Lift Nasıl Yapılır?

Ameliyattan önceki muayenede hekim; kişinin tıbbi öyküsünü alır, sağlık durumunu değerlendirir. Bel bölgesi ve karın ön duvarı yağ toplanmalarına bakar. Kalça bölgesindeki yağ birikimlerini inceler, deri elastikiyetini ve kalitesini gözden geçirir.

Liposuction yapılabilecek yerlerden (örneğin karın, kalça ve uyluk gibi bölgelerden) yağ alınır.

Bu yağ saflaştırılıp enjeksiyona hazır duruma getirilir.

Daha sonra kalçanın belirlenen noktalarına nakledilerek hacim artışı sağlanır, şekli düzeltilir.

Lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ağrı vermez. Enjeksiyonu yapılan yağların bir bölümü ilk etapta eriyebilir. Gerekiyorsa birkaç hafta sonra yine yağ enjektesi yapılır ve böylelikle kalıcı etkiye ulaşılır.

Brazilian Butt Lift Sonrası

 • Ağrı oluşması normal kabul edilir. Bunun için bir ilaç reçete edildiyse düzenli kullanılmalıdır.
 • 2 hafta boyunca kalçanın üzerine oturmaktan/yatmaktan kaçınılmalıdır. Yan veya yüzüstü yatılabilir.
 • Kişi tuvaleti kullanmak hariç bütün aktiviteleri ayakta gerçekleştirmelidir.
 • 2 hafta sonra yapılacak kontrolde doktorunuz da onay verirse uyluklarınızın altına yastık koymak veya simit biçiminde bir koltuk kullanmak suretiyle yavaş yavaş oturmaya başlayabilirsiniz. Bu yastıklar kalçada baskı oluşumunu engeller. Eskisi gibi oturabilmenize izin verilebilmesi için 8 hafta geçmesi gerekir.

 

 • Kişi 1 hafta sonra gündelik aktivitelerine devam edebilir. Çalışıyorsa 10-14 günde işine dönebilir.
 • Ameliyattan elde edilen sonuç uzun yıllar kalıcılığını sürdürür. Bu bölgelerde yeniden yağ hücresi meydana gelmez. Fakat kilo kaybı veya artışı bu işlemin sonucunu değiştirebilir. Bundan dolayı kilonun sabit tutulması önemlidir.
 • İdeal sonuçlar yaklaşık 6 ay sonra görülür. Kişi daha hacimli ve biçimli kalçalara kavuşur.

Brazilian Butt Lift Riskleri

Brezilyan kalçası ameliyatı, kalça protezine ve bu tarz operasyonlara kıyasla daha düşük riskli ve güvenli bir işlemdir. Fakat her cerrahi girişimde olduğu üzere bu operasyondan sonra da birtakım yan etkiler oluşması muhtemeldir:

 • Cildin altında topak oluşumu
 • Enjeksiyon
 • Akciğerlerde veya kalpte ölümcül sonuçlar doğurabilen yağ embolisi
 • Cilt kaybı
 • Yağlar fazla erirse bunlara örnektir.