Momy Make-Over, annelik estetiği olarak da bilinir. Gebelikten ve doğumdan kaynaklanan deformasyonları gidermeyi amaçlar. Vücuda eski formunu tekrar kazandırır.
Anne Estetiği

Momy Make-Over, annelik estetiği olarak da bilinir. Gebelikten ve doğumdan kaynaklanan deformasyonları gidermeyi amaçlar. Vücuda eski formunu tekrar kazandırır.

Doğum nedeniyle vajinal bölgede estetiksel problemler meydana gelir. Bacaklarda, karında ve göğüslerde de estetik açıdan kişiyi rahatsız edecek bozukluklar oluşabilir. Annelik estetiği operasyonu tüm bu durumlara tek seferde çözüm sağlar.

Momy Make-Over Nedir?

Hamilelikte ve sonrasında yaşanan, kişinin dış görünüşüne zarar veren değişikliklerin düzeltildiği cerrahi bir uygulamadır. Göğüslerde sarkma, kalçada ve karın bölgesinde yağlanma, çatlak ve şişlikler anne estetiği ameliyatıyla yok edilir.

Bu yöntemde çeşitli cerrahi işlemler bir arada gerçekleştirilir. Örneğin vajina daraltma, meme dikleştirme, meme küçültme veya büyütme, sırt ve bel bölgesi şekillendirme, yağ alma, mini veya tam karın germe bunlardandır.

Annelik Estetiği Avantajları

Kişiye özgüven ve genç bir imaj kazandırır.

Hamilelik, doğum ve emzirme dönemlerinden kaynaklanan kusurları giderir. Böylece memnun kalacağı bir dış görünüme ulaştırır. Benlik saygısını olumlu yönde etkiler. Hayata daha pozitif bakmasına ve sosyal açıdan daha aktif olmasına katkıda bulunur. Fiziksel ve psikolojik açıdan yaşam kalitesini yükseltir.

Deforme olan vücudu tek ameliyatta toparlamaya dayanan Momy Make-Over yöntemi, göğüslerde sarkıklık ve hacim bozukluğu, ciltte çatlama gibi pek çok sorunu tedavi eder. Vücutu fazla yağlardan arındırır.

Popo, bel, sırt, karın, vajina ve göğüs bölgesindeki problemlerin tek seansta ortadan kaldırılması ekonomik bakımdan da avantajlıdır. Hem böylelikle tüm ameliyatlar için iyileşme dönemi aynı anda atlatılmış olur.

Anne Estetiği Kimlere Uygulanır? Kimlere Uygulanmaz?

Annelik estetiği ameliyatı çoğunlukla doğumdan 6 ay sonra yapılır. Emzirme döneminde uygulanması önerilmez. Vücudun kendini yenilemesi için zaman tanımak ve en az 6 ay beklemek gerekir.

Yeniden hamile kalma gibi bir planınız yoksa annelik estetiği sizin için daha uygundur. Bununla birlikte söz konusu operasyon, tekrar hamile kalmayı engellemez. Ancak yine hamile kaldığınızda, gebelik ve doğum süreci aynı şikâyetlerle tekrar karşılaşmanıza yol açacaktır. Cildiniz ve karın kaslarınız gerilecek, ikinci kez onarıma ihtiyaç duyacaktır.

Annelik estetiği yaptırmak isteyenlerin ameliyata engel teşkil edecek bir hastalığı olmamalıdır. Düzenli ilaç kullananlarda operasyona başvurulması tavsiye edilmez. Kişinin anestezi almasını önleyen bir rahatsızlığı varsa annelik estetiği için uygun bir aday değildir.

Öte yandan bu operasyonun ileri yaştaki bireylerde, şeker hastalarında, aşırı kilolu olanlarda, kalp-akciğer vb. ciddi hastalıklara sahip kişilerde de tercih edilmesi önerilmez.

Sigara içiyorsanız ameliyattan 3 hafta önce kullanıma son vermeniz gerekir. Kan sulandırıcı ilaçlar, co-enzim Q, ginko biloba, Ginseng, içeren vitaminler 1 hafta öncesinden bırakılmalıdır. Yine bu dönemde aşırı sarımsak tüketiminden kaçınılmalıdır. Zayıflama ürünleri kullanılmamalıdır. Özellikle ameliyata 3 gün kala kabızlık yapan gıdalardan uzak durulmalıdır.

Momy Make-Over estetiği benim için mu? Diye düşünüyorsanız en doğru cevabı hekiminizden alabilirsiniz. Çünkü bu karar, kişisel istekleriniz, vücut yapınız doğrultusunda verilebilir.

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Operasyon hastanın ihtiyaçları doğrultusunda kişiselleştirilebilir. Bununla birlikte standart annelik estetiği operasyonları; meme büyütme, karın germe, liposuction, labioplasti ve meme dikleştirme işlemlerini içerir. Gerekiyorsa yağ enjeksiyonu ile popo büyütme işlemi gerçekleştirilir.

 • Liposuction: Bir tüp ve kanallar vasıtasıyla basen, karın, sırt ve kol gibi bölgelerden fazla yağ alma uygulamasıdır. Vücut hatlarını düzelterek kişinin daha formda görünmesini sağlar.
 • Labioplasti: Doğum sırasında iç vajina dudakları gevşer. Bu, hem estetik bakımdan kötü bir görünüm oluşturur hem de gündelik hayatı zorlaştırabilir. Labioplasti işlemi gevşemiş iç dudakları küçültür ve eski görünümüne kavuşturur. Bu yöntem esnasında ‘Labia Minora’ adı verilen bölgedeki derinin fazlalık bölümü çıkarılır.
 • Meme Büyütme ve Dikleştirme: Emzirme döneminde göğüsler büyüyüp şişer. Anne bebeğini sütten kestiğinde giderek küçülmeye başlar. Bu da sarkma problemini meydana getirir. Bahsi geçen işlemde göğüsteki bazı yumuşak dokular alınır, silikon protez yerleştirilir. Göğüslere düzgün ve sağlıklı bir görünüm kazandırılır. Ancak iz kalacaktır. Meme ucu ve çevresi boyunca yapılan kesiler aşağı doğru uzanır. Bazı kadınlara ise göğüs küçültme işlemi uygulanır.
 • Karın Germe: Karın cildinin fazla kısımları çıkarılıp fazla yağ alınır. Düz ve daha sıkı bir görünüm sağlanır.

Ameliyat sırasında emboli riskine karşı hastaya varis çorabı giydirilecektir. Dren ve idrar sondası kullanılabilir. Ameliyattan sonra korse giydirilir.

Çoğunlukla kişinin ilk 2 gün hastanede kalması istenir. Bütün dikişler deri içinde kalacağından, daha sonra dikiş alma işlemine gerek duyulmaz.

Annelik Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Momy make over estetiği ardından ilk 2 hafta ağrı ve şişlik gözlemlenebilir. Bu durum zamanla geçecektir. Sağlıklı beslenmek ve birkaç ay ağır egzersizlerden kaçınmak iyileşme sürecini hızlandırır.
 • İlk birkaç gün, öne eğik yürümeniz gerekir. Bu, karındaki dikişlere yük binmesini engelleyecektir. 3-4 gün sonra dik durmaya başlayabilirsiniz. 2 gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Operasyondan sonraki ilk birkaç hafta alkol ve sigara kullanımından uzak durulmalıdır.
 • İlk 3 hafta süresince korse ve destekleyici sütyen kullanmanız gerekecektir.
 • Spora başlamak isteyenler bunun için 3 hafta beklemelidir. Fakat 10 hafta geçmeden karın egzersizleri yapılmamalıdır.
 • Anne, kendi bebeği dâhil, ağır hiçbir şey kaldırmamaya özen göstermelidir. 6 ay boyunca bu konuda hassas davranmayı ihmâl etmemelidir.
 • Hekim tarafından ağrıları azaltmak amacıyla reçete edilen ilaçlar varsa bunlar düzenli olarak, bildirildiği şekilde kullanılmalıdır.
 • Uygun bir spor rutini, alınan sonuçların daha kalıcı olmasına yardım eder. Anne, egzersizi yaşam tarzı hâline getirmelidir. Karın egzersizleri gergin görünümün korunmasına yardımcı olacaktır.
 • Kilo dengesi korunmalı, çok fazla kilo alıp-vermekten kaçınılmalıdır.