Türkiye’de laminate veneer dental sektörün en çok talep gören hizmetlerinden biridir. Lamine venerler çok ince ve dayanıklı yaprak porselenlerdir ve dişlerin ön yüzeyine uygulanırlar. Dişlerdeki yapısal bozukluklar, şekil ve renk düzensizlikleri bu porselenler sayesinde estetik olarak giderilir.

Laminate veneer uygulaması ile kalıcı beyazlık sağlanır. Dişlerde renklenmeye sebep olan çay, sigara ve kahve gibi faktörlerden etkilenmez.

Laminate Veneer Nedir?

Dişlere istenilen rengi ve formu verebilmek amacıyla kullanılan yapılardır. Porselen lamina, tırnak diş veya lamine diş olarak da bilinir. Kalınlıkları 0,3-0,7 mm arasında değişir.

Dişlerin bulunduğu pozisyondan daha içeri doğru konumlandırılması gerektiğinde fazla diş kesimine ihtiyaç duyulur. Fakat dışa doğru çıkarılması gerekiyorsa diş kesimine gerek bile duyulmayabilir.

Lamine diş kaplama, dişlerde en az törpüleme ve aşındırma ile uygulanan bir yöntemdir. Sağlam dişler çok az aşındırılır ve lamineler dişe ince bir tabaka hâlinde yerleştirilir.

Laminate Veneer Tedavisi Kimlere Uygulanır?

 • Diş sararmaları, renk bozuklukları olanlar, diş beyazlatma tedavisinden sonuç alamamış hastalar
 • Diş dolgusu olan fakat dolgusunun rengi veya dokusu bozulanlar
 • Çapraşık dişleri bulunan fakat ortodontik tel tedavisi görmek istemeyen veya bu tedaviye engel teşkil edecek bir durumu olan hastalar
 • Dişlerinde açıklık (diastema) olan kişiler
 • Duruş ve şekil bakımından bozuk dişleri olanlar kendilerini estetik açıdan mutsuz eden bu duruma laminate veneer sayesinde çözüm bulur.
 • Dişlerin üst yüzeyinde aşınma problemi laminate veneer ile ortadan kaldırılır.
 • Travma neticesinde kırılan dişler laminate veneer uygulaması ile eski görünümüne kavuşturulur.
 • Kısa diş yapısı olanlar işlerini uzatmak ve daha güzel bir gülüş elde etme için bu yönteme başvurur.
 • Çürüyen ön dişlerin daha fazla yıkıma uğramasını engellemek ve çürüğü temizlemek için lamine veneer kaplamadan yararlanılabilir.

Laminate Veneer Avantajları

 • Uzun ömürlüdür.
 • Dişlerdeki renklenmeleri maskeler. Dişler arasındaki boşlukları ve diş yüzeyindeki düzensiz yapıyı yok eder.
 • Dişler arasındaki oran problemini çözer.
 • Estetik ve doğal bir görünüm sunar.
 • Dişlerde porselen kullanımı için tercih edilebilecek en konservatif (koruyucu) yöntemlerin başında gelir. Çok büyük kesim yapılması gerekmez. Açılan yuvanın tırnak genişliğinde olması yeterlidir.
 • Dişler gereğinden çok kesilerek küçültülmez.
 • Hasta, nasıl bir sonuçla karşılaşacağını tedavi öncesi 3 boyutlu olarak görür.
 • İşlem sırasında dişlerin çiğneme yüzeylerine müdahale edilmez. Bu yüzden hastaya rahatsızlık vermez, alışma sıkıntısı çekmez.
 • Kullanılan malzeme yüksek ışık geçirgenliğine sahiptir. Dişe, kendi minesi gibi uyum sağlar ve etkisi kalıcıdır.
 • Porselen yüzeyler oldukça pürüzsüzdür. Diş taşı oluşumunu, sigara ve buna benzer nedenlere bağlı lekelenmeleri en aza indirir.
 • Aşınmaya karşı dirençlidir.

Laminate Veneer Dezavantajları

Aslında laminate veneer uygulaması güvenli olmasına karşın, yapımı ve tatbik edilmesi oldukça hassastır. Yüksek teknik işçiliğe ihtiyaç duyar. Bu yüzden fiyatları pahalıdır.

Laminate Veneer Nasıl Yapılır?

 1. Laminate veneer aşamalarıağız içi ölçü alınmasıyla başlar.
 2. Bu ölçü laboratuvarda model ile mock-up test uygulamasına tâbî tutulur. Söz konusu işlem ön prova niteliği taşır.
 3. Mock-up testi sayesinde kişinin ağzından bir model hazırlanır.
 4. Hasta ve diş hekimi bu modeli baz alarak dişlerin nasıl olması gerektiğine birlikte karar verir.
 5. Lamine dişlerin işlem için hazırlanmasına geçilir.
 6. Lamine kaplama uygulanacak dişlere geçici kaplamalar yerleştirilerek uyum problemleri olup olmadığına bakılır. Doğru uzunluk ve formda yapılan plastik geçici veneerler, dişleri porselen veneerler gelene kadar korur. Üç boyutlu model rolü üstlenir ve dişlerin yüz ile ne derece uyumlu olduğunu gösterir. Gerekli aşındırma ve ekstra ilâveler ile yüze en uygun gülüşün tespit edilmesine olanak verir.
 7. Asıl porselen lamina dişlerin üretimi laboratuvarda bu modele göre hazırlanır.
 8. Lamine porselen diş tedavisi, malzemenin diş üzerine yapıştırılmasıyla uygulanır. Bu sırada Bonding rezin yöntemi kullanılır.
 9. Operasyon sırasında dişetleri uyuşturulur. Hasta acı hissetmez. İşlem süresi, kaplama yapılacak diş sayısı doğrultusunda farklılık gösterir. Hastanın dişlerine adapte olması uzun sürmez. Yeni dişlerini aynı gün içinde kullanmaya başlayabilir.

Kimler Laminate Veneer Yaptırabilir?

Gülüş tasarımına gereksinim duyan herkes bu tedaviden faydalanabilir. Fakat diş eksikliği mevcut bireyler, dişlerinin arka yüzeylerinde aşınma olanlar, ileri derece diş eti çekilmesi yaşayanlar, diş gıcırdatma (bruksizm) sorunuyla mücadele edenler laminate veneer yaptıramaz. Kişiye uygun olup olmadığına diş hekimi karar verebilir.

Laminate Veneer Dişler Uzun Ömürlü müdür?

Dişlerinizin bakımına özen gösterirseniz yıllar boyu sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Lamine veneerler renklerini ve parlaklıklarını muhafaza eder. Fakat bazen çevre dokularda ortaya çıkan değişiklikler, birtakım estetik problemlere yol açar. Bu durumda yeni bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Lamine diş kaplaması ömrü genellikle 10-15 yıl civarındadır. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya devam ederek ve kaplamalarınıza iyi bakarak lamine dişlerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Lamine veneer uygulaması çoğunlukla ön dişlere yapılır. Bu yüzden ön dişlerinizle tırnak yeme, kalem ve diğer sert nesneleri ısırma, diş gıcırdatma, diş sıkma gibi şeyler yapmaktan kaçınmalısınız.

Laminate Veneer Dişler sararır mı?

Bunlar yüksek kaliteli seramikten elde edilir. Kahve, sigara ve çay gibi şeylerden etkilenmediği için sararmaz. Ancak diş canlılığını yitirirse o zaman sararma meydana gelir.

Laminate Veneer Dişler Düşer mi?

Lamina dişler resin yapıştırıcılar ile adeziv yöntemler kullanılarak yapıştırılırlar. Düşmezler ve tekrar çıkarılmaları zordur. Çıkarılması gerektiğinde elmas frezlerle aşındırılmaları gerekir.

Laminate Veneer Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Laboratuvarda üretilmesi 3-4 günü bulur. Detaylı ön çalışmalar ve gülüş tasarımıyla bu süre ortalama 1 haftaya ulaşır. Diş kesiminden ve ölçü seansından yaklaşık 1 hafta sonra yapıştırma seansına geçilir. Bu da genellikle iki seans hâlinde uygulanır.

Laminate Veneer Fiyatları 2021

Laminate diş fiyatları tercih edilecek malzemenin kalitesine göre değişir. İşlemi gerçekleştirecek diş hekiminin uzmanlık seviyesi de fiyatlara etki etki eder. Kaç tane lamine diş gerektiğine bağlı olarak farklı ücretlendirme politikaları söz konusudur.

Full seramik porselen lamine diş tedavisi, akrilik lamine tedavisinden daha pahalıdır. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar da fiyatlara tesir eden bir başka unsurdur.