Yağ enjeksiyonu veya lipofilling, herhangi bir bölgeye dolgunluk sağlamak amacıyla yağ enjekte etme işlemidir. Alın, yanaklar, çene ucu, dudaklar, yanak-dudak çizgisi, bacaklar ve kalça bölgesi bu uygulamanın en çok yapıldığı yerlerdendir.
Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu veya lipofilling, herhangi bir bölgeye dolgunluk sağlamak amacıyla yağ enjekte etme işlemidir. Alın, yanaklar, çene ucu, dudaklar, yanak-dudak çizgisi, bacaklar ve kalça bölgesi bu uygulamanın en çok yapıldığı yerlerdendir.

Bir bölgeyi restore etmek, büyütmek, gençleştirmek veya skarları düzeltmek için uygulanır.

Yağ Enjeksiyonu İçin Nereden Yağ Alınır?

Çoğunlukla karın bölgesinden alınır. Bunun için liposuction enjektörleri kullanılır. Uyluk, kalça ve bel bölgelerinden de yağ alımı sıklıkla gerçekleştirilen bir işlemdir. Gözaltı torbalarından, kollardan ve bacaklardan alınan yağlar da yağ enjeksiyonunda kullanılır.

Yağ Enjeksiyonu Hangi Bölgelere Uygulanır?

 • Genelde yüz bölgesinde tercih edilir.
 • Dudak kalınlaştırma amacıyla da yapılabilir.
 • Ağız kenarında bulunan derin kırışıklıkları doldurup ortadan kaldırmak için uygulanabilir.
 • Alt çeneyi büyütmek, çene kontürünü düzeltmek, elmacık kemiklerine dolgun bir görünüm vermek gibi amaçlarla da tatbik edilir.
 • Vajina dudaklarını küçültme, vulva bölgesini dolgunlaştırma, dış genital bölgeyi parlak ve dolgun bir görünüme kavuşturma, vajina sıkılaştırma için yağ enjeksiyonu yapılabilir.
 • Çarpık bacak, kalçada sarkıklık, bel bölgesinin kalın olması gibi problemlere de çözüm olur.
 • sonradan yapılacak bir cerrahi operasyonun muhtemel sonuçlarını görmek adına, prova niteliğinde yağ enjeksiyonu yöntemi kullanılabilir. Eğer sonucun tatmin edici olduğu görülürse, dolgunluk için implant uygulamasına başvurulur. Bu sayede kalıcı dolgunluk sağlanır. Yağların bir kısmı zamanla eridiği için tek uygulamayla dolgunluk konusunda %100 garanti çözüm sunamaz.
 • Alın büyütme-öne alma, çene-burun-alın orantısızlıklarını dengeleme amacıyla da yağ enjeksiyon uygulaması yapılabilir.
 • Yağ enjeksiyonu liposuction deformitelerini onarma, çöküntüleri doldurma, el gençleştirme, kaş veya göz kapağı kaldırma, dudak ve göğüs büyütme, kalça şeklini düzeltme vb. işlemlerde de yararlanılan bir tekniktir.

Yağ Enjeksiyonu Avantajları

 • Bu uygulamada, sentetik dolgu materyalleri yerine kişinin vücudundan alınan madde kullanıldığı için alerjik reaksiyon ihtimâli yoktur.
 • Yağ toplanacak bölgeyi aynı operasyonda liposuction yöntemiyle düzeltmek mümkündür.
 • Dolgu uygulamalarında CC sınırlaması yapılır. Fakat yağ enjeksiyonunda buna ihtiyaç duyulmaz. Yüksek miktarlarda yağ enjekte edilebilir.
 • Diğer taraftan yağ enjeksiyonunun kalıcılığı uzun sürelidir. Vücutta en fazla kök hücre önce kemik iliğinde, sonra yağ dokusunda bulunur. Yağ enjeksiyonu, uygulandığı bölgedeki cildi gençleştirip parlaklık verir. Deformiteleri azaltır. Skarları iyileştirir.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Operasyon genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Yüz germe sırasında yanakları dolgunlaştırmak için yağ enjeksiyonu yöntemine başvurulacaksa genel anesteziyle uygulanır.

Elde edilen yağlar yıkama-santrifuj gibi özel işlemlerden geçirilir. Uygun bir enjektöre aktarılıp transfer yapılacak yere nakledilir. Bu sırada kesi açılmaz, o yüzden iz kalmaz.

Yağ Enjeksiyonu Kalıcı mıdır?

Transfer edilmiş yağ  hücrelerinden ne kadarı hayatta kalmayı başarırsa, yağ enjeksiyonunun etkisi kalıcılığını o kadar devam ettirir. Son yıllarda geliştirilen bazı modern cihazlar yağın havayla temasını önleyerek ilgili bölgeye doğrudan aktarılmasına imkân verir. Bu ise doku kaybını minimize eder ve yağların kalıcılığı daha uzun olur.

Yağ enjeksiyonunun başarısı yağın hangi işlemlerden geçirildiğine, hangi yöntemle alınıp transfer edildiğine, kullanılan cerrahi malzemelere göre değişir.

Bununla beraber bazı hastalarda yağ enjeksiyonunun tekrar yapılması gerekebilir. Çünkü yağların bir bölümü canlılığını devam ettiremez. Yağ dolgusunun enjekte edildiği bölgede kalıcılık oranı genellikle %40 civarındadır. Bunu %100’e ulaştırmak için işlemin 3 defa tekrarlanması önerilir. Hastanın ihtiyacı doğrultusunda sayıyı azaltmak veya artırmak mümkündür.

Genç hastalar az seans ile uzun süreli kalıcılığa sahip olurken elastikiyet kaybının ilerlemiş olduğu kişilerde seans sayısını artırmak gerekir. Böylelikle en az 5 yıl kalıcılık sağlanabilir. Seans aralıkları kişinin gereksinimlerine göre belirlenir. Bazı hastalar 6 ayda bir uygulamaya ihtiyaç duyarken bazılarında bu süre 2 yılı bulabilir.

Hareketsiz bölgelerde yapılan yağ enjeksiyonu ameliyatı daha başarılı sonuç verir. Yanak bölgesi buna örnektir. Fakat hareketli alanlardaki başarısı daha düşük olabilir. Bacak ve benzeri bölgeler bunlardandır.

Yağ Enjeksiyonu Kaç Saat Sürer?

Ortalama yarım saat veya 1 saat sürer. Basit bir yöntem gibi görünse de pek çok aşamadan meydana gelir. Steril bir ortamda yapılması büyük önem taşır. Lokal anestezi altında uygulanırken sakinleştirici ilaçlar yardımıyla hastanın konforu artırılabilir.

Kök HücreliYağ Enjeksiyonu Nedir?

Yağ dokusu, kök hücre rezervi bakımından kemik iliğinden sonraki en zengin ikinci dokudur. Toplanan yağlar kızılötesi ve santrifüj ışınlardan geçirilir. Böylece kök hücre üretimi sağlanır.

Zaten yağ dokusu kök hücre barındırır. Fakat işlemden geçmemiş yağların kök hücre miktarı sınırlıdır. İşleme tâbî tutulan yağ dokusundaki kök hücre sayısı milyonlara ulaşır. İnaktif hücreler ışınlar yardımıyla aktiflenerek daha etkin ve daha hızlı bir yapıya kavuşturulur.

İçine kök hücre özütü eklenmiş yağ dokusuyla yapılan dolgu daha uzun ömürlüdür. Hücre yenilenmesini tetikler ve cildi restore eder. Elastikiyeti artırır, nemli ve parlak bir görünüm sunar.

Yağ Enjeksiyonundan Önce Dikkat Edilecekler

Operasyondan 10 gün önce aspirin veya buna benzer kan sulandırıcıları bırakmak gerekir. Hastanın geçirdiği önemli rahatsızlıklar mevcutsa veya sürekli ilaç kullanıyorsa bunları doktoruyla paylaşmalıdır.

Yağ Enjeksiyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Bu işlem genel anestezi altında yapılsa da hastanede yatış gerektirmez. Bu nedenle hasta, operasyondan birkaç saat sonra evine dönebilir.
 • İşlem bittikten sonra uygulama bölgesine soğuk kompres tatbik edilir. Bu, jellerle veya içinde buz olan torbalarla yapılır, şişliği azaltacaktır. Torba veya jel o bölgede 15 dakika boyunca dolaştırılır. Bu işlem her saat başı tekrarlanır.
 • İşlemden sonraki ilk 2 gün çok fazla şişlik görülmesi mümkündür. Bu şişlik zaman içinde hafifler. Dudak bölgesinde gerçekleştirilen yağ enjeksiyonu sonrası meydana gelen şişlik daha geç iyileşir.
 • Operasyondan sonraki gün bölgeyi yıkayıp nemlendirici krem sürebilirsiniz.
 • 4-5 gün geçtikten sonra o kısma nazikçe masaj yaparak şişliklerin dağılmasına yardım edebilirsiniz.
 • Buhardan ve aşırı sıcaktan kaçınmalısınız. Bunlar şişliği artırır.
 • Morluk ve ödem şikâyetleri de beklenen yan etkilerdir. Fakat bunların geçici olduğu unutulmamalı, bol bol istirahat edilmelidir.
 • İşlemin gerçekleştirildiği bölgeye baskı uygulanmamalıdır.
 • Bol su tüketimine özen gösterilmelidir.
 • Operasyon sırasında giriş noktalarına bantlar koyulur. Bunlar birkaç saat sonra veya ertesi gün çıkarılır.
 • Hekim önerisiyle enfeksiyon riskine karşı 5 gün boyunca antibiyotik kullanılabilir.

Artan yağların steril tüplere yerleştirilerek uygun bir soğutma ortamında muhafaza edilmesi ve hastanın sonraki yağ enjeksiyonlarında kullanılması mümkündür. Fakat yağların her defasında taze olarak alınıp kullanılması daha doğrudur. Aksi takdirde işlem yeteri kadar verimli olmayabilir veya enfeksiyon gelişebilir.

Yağ Enjeksiyonu Riskleri

Her cerrahi girişimin olduğu gibi, yağ enjeksiyonunun da tüm tedbirlere rağmen bazı yan etkileri söz konusudur:

 • Yoğun ağrı, işlem bölgesinde hassasiyet ve kızarıklık, vücut ısısının artması gibi enfeksiyon bulguları gözlemlenebilir. Enfeksiyon tedavisinde antibiyotik kullanılır.
 • Yağların bir bölümü zamanla eriyecek ve ister istemez dolgunluk kayıpları meydana gelecektir. Bu durumda işlem yeniden uygulanır. Yağlar vücuda homojen dağılır ve erime de bu doğrultuda homojen olarak gerçekleşir. Fakat nadiren de olsa bazı hastalarda asimetri oluşabilir.
 • Kimi zaman uygulamanın yapıldığı bölgede hassasiyet ve uyuşukluk meydana gelebilir. Bu da seyrek karşılaşılan bir durumdur. Duyunun hızlı bir şekilde düzelmesi için masaj yönteminden faydalanılabilir.
 • Yağ enjeksiyonu yüzeysel olarak gerçekleştirildiğinde renk değişimi ortaya çıkabilir. Maalesef bu sorunun giderilmesi zordur. Yüzeye çok yakın enjeksiyon yapmaktan uzak durulmalıdır.
 • Belli bir noktaya aşırı derecede yağ verildiğinde, yağ enjeksiyonu doğru yapılamadığında yağ, kişinin eline gelecek biçimde kitlelere dönüşebilir. Özellikle derinin çok ince olduğu yerlerde (örneğin göz kapaklarında) bu durumun gelişme riski daha yüksektir. Tedavi için doku ödemine iyi gelen ilaçlardan yararlanılır ve masaj uygulaması yapılır.