Yüz germe ameliyatı ritidektomi diye de bilinir. Cilt sarkmalarını ve deri gevşemelerini düzeltmek için uygulanır. Yüzdeki deformiteleri toparlar. Daha dinamik, genç ve sağlıklı bir yüz görünümüne kavuşturur. Bunu yaparken hastanın yüz ifadesini değiştirmez.
Yüz Germe

Yüz germe ameliyatı ritidektomi diye de bilinir. Cilt sarkmalarını ve deri gevşemelerini düzeltmek için uygulanır. Yüzdeki deformiteleri toparlar. Daha dinamik, genç ve sağlıklı bir yüz görünümüne kavuşturur. Bunu yaparken hastanın yüz ifadesini değiştirmez.

Operasyon her zaman estetik amaçlı değil, bazen tıbbi gereklilik (kaza, yanma vb.) dolayısıyla da tercih edilir.

Yüz germe işlemi sadece ameliyatla gerçekleştirilmez. Bu işlem için yüz bantları da kullanılabilir. Fakat bunların etkisi geçicidir. Öte yandan ameliyatsız yüz germe yöntemleri olarak; dolgu, botoks, hücresel tedavi, lazer gibi Non-invaziv tekniklerden yararlanılabilir. Bu işlemlerin etkinliği ortalama 6 ay-1 sene içinde kaybolur. Bu nedenle tekrarlanması gerekir.

Yüz Germe Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Gülüş çizgilerini belirgin hâle getirmek
 • Ağız ve çene bölgesinde oluşan sarkmaları düzeltmek
 • Göz altlarındaki çukurlaşmaları tedavi etmek
 • Göz çevresindeki sarkmaları ve kırışıklıkları gidermek
 • Kırışıklığa bağlı katmanları, yanak ve dudak kenarlarındaki çizgileri yok etmek gibi amaçlarla yapılır.
 • Operasyon alın çizgilerinin belirginleşmesi, çift çene görünümü, çene altında gıdık, kaş seviyesinde düşüklük, çene konturlarının kaybolması, boyunda yağlanma gibi problemlere de çözüm olur.
 • Dolgu ve botoks uygulamalarının yetersiz kaldığı durumlarda, ileri yaşlarda -genellikle 50 yaş üzeri bireylerde- tercih edilir.
 • Boyun bölgesi ve çene çizgisinde yaşanan deformasyonları düzeltmek, kulağın önündeki deri fazlalıklarını ortadan kaldırmak için de bu yöntem kullanılır.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın gençlik fotoğrafları incelenir. Yaşlanma sürecinin nasıl gerçekleştiği, yüzün hangi bölgelerinde nasıl bir deformasyon oluştuğu belirlenir.

Ameliyatta sadece deri değil, cildin bütün katmanlarına üç boyutlu olarak yeniden şekil verilir. Mimik kaslarına, cilt altı bağ dokularına ve aşağı doğru gevşeyen dokulara gerekli müdahalelerde bulunulur. Böylece sarkma ve gevşeme problemi ortadan kaldırılır. Dokular olması gereken yerlerine taşınır.

Ameliyata kimi zaman yağ enjeksiyonu da eşlik eder. Yüzünde hacim kaybı olanlarda tercih edilir. Bazen kaş kaldırma, burun estetiği veya göz kapağı estetiği gibi uygulamalar yüz germe işlemiyle kombine edilir.

Ameliyatta boyun, yüz ve alın derisindeki düzensizlikler ve sarkıklıklar giderilir. Boyun ve yanak bölgelerindeki fazla yağ dokusu çıkarılır. Yüz fasyaları olması gereken yerlerine çekilerek asılır. Göz kapakları düzeltilip yüz dokuları takviye edilerek gerekiyorsa tamamlayıcı girişimler uygulanır. (Botoks, dolgu, kimyasal peeling) vb.

Uygulanacak yönteme göre lokal veya genel anestezi altında yapılır. Yapılacak işlemler doğrultusunda 3-10 saat sürer.

Cilt kırışıklığı fazla olanlarda klasik yüz germe uygulanır. Bu teknikte yüz dokusu ana dokudan ayrılır ve deride bulunan dokular gerilir.

Endoskopik yöntemde ise açılan küçük kesiler ve 4 mm kalınlığında kameralar kullanılır. Dokular, bu kesiler vasıtasıyla yukarı doğru gerilir.

Yüz Germe Ameliyat Yöntemleri

 1. Klasik (Traditional) Yüz Germe: Kulak kıvrımları, kulak önü favoriler, kulak memesi çevresinden kulak arkası boyunca bir kesi yapılır. Bu, saçlı deriye doğru uzanır. Cilt altına girilerek yüz bölgesine ulaşılır. Çene, boyun ve yüz bölgesi gerilir, fazla cilt alınır. Cilt altındaki yağ dokusunun pozisyonu düzeltilir ya da fazla yağ çıkarılır.
 2. Standart (Alt) Yüz Germe: Yüz bölgesinin alt kısmı, üçte biri hedeflenir.
 3. Endoskopik Yüz Germe: Bu teknikte daha küçük kesiler kullanılır. Dokular kamera yardımıyla gözlemlenir ve ince âletlerle müdahale edilir. Cilt fazlalığını yalnızbaşına gidermekte etkili değildir. Genellikle orta yüz germe, alın germe ve üst yüz germe prosedürleri için tercih edilir.
 4. Orta Yüz Germe: Yanak ve göz altı bölgelerindeki sarkan yağ dokusunu düzeltmek, diğer dokuları anatomik yerlerine taşımak için uygulanır.
 5. Periostaltı Yüz Germe: Bu operasyon yüz kemikleri üzerindeki derin doku pozisyonlarını ayarlamak, yumuşak doku ve kemik arasındaki ilişkiyi yeniden sağlamak için yapılır. Yüzdeki doku periost zarıyla beraber kemik dokudan ayrılır. Orta yüz bölgesini hedefler.
 6. Derin Plan Yüz Germe: Alt göz kapağı ve orta yüz deformitelerini ortadan kaldırır. Komplikasyon riski daha yüksektir.
 7. Kompozit Yüz Germe: Yağ ve kas dokuları, cilt ve cilt altını bir bütün olarak tek yapı hâlinde germeyi amaçlar. Burun kenarındaki derin olukları ve elmacık kemiğinin üzerinde oluşan yağ yastıkçığı sarkmasını giderir.
 8. Mini Yüz Germe: Cilt altına daha küçük kesilerle ulaşılır. Yalnızca doku gerilir. Yüzdeki sarkıklık ciddi boyuttaysa bu operasyonla başarı elde edilemez.
 9. Tam Yüz Germe: Alt ve üst göz kapakları, alın, alt yüz, orta yüz, boyun bölgesi ve dudakları gençleştirmek için uygulanır.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Kanamaya sebep olması muhtemel, yara iyileşmesini geciktirebilecek bitkisel ürünlerin veya ilaçların kullanımına son verilmelidir. Ameliyattan 2 hafta önce sigara kullanımı bırakılmalı, hekimin yönlendirmelerine göre hareket edilmelidir.

Multivitaminlerin, E vitamininin, kan sulandırıcıların kullanımı en az 10 gün öncesinden sonlandırılmalıdır.

Ameliyattan 3 hafta evvel 500-1000 mg C vitamini kullanımına başlanır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

 • Doku hasarı minimal düzeyde olduğu için iyileşme süresi kısadır. Hasta ameliyattan sonra 1-2 gün hastanede kalıp taburcu olur. Ardından günlük hayatına dönebilir.
 • Yüzde meydana gelen morluk ve ödemler 2-3 gün içinde hafiflemeye başlar. 3-6 ay içinde yüz doğal görünümüne kavuşur ve istenilen sonuçlar net olarak gözlemlenir.
 • Erken dönemde, tansiyonun yükselmesine yol açacak ve kanamaya neden olabilecek ânî hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Bir süre dik yürümek, aşağı doğru bakmamak tavsiye edilir.
 • İlk 1 hafta E vitamini kullanılmamalıdır.
 • İlk 2 hafta cinsel aktiviteden, ağır kaldırmaktan ve ağır egzersizlerden sakınılmalı; ilk 1 hafta boyunca araç kullanılmamalı ve uçakla seyahat edilmemelidir.
 • İlk birkaç gün morlukları ve şişlikleri en aza indirmek için boyunluk kullanılmalıdır.
 • Buz uygulamak morlukların ve şişliklerin daha çabuk geçmesine yardım edecektir.
 • Sigara ve alkol kullanımından uzak durulmalıdır.
 • Asgarî egzersizler düzenli olarak yerine getirilmelidir.
 • Yüz bölgesi ilk 2 ay zararlı güneş ışınlarından korunmalı, yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılmalıdır.
 • Ameliyattan elde edilen sonucun uzun yıllar kalıcı olması için sağlıklı beslenmek, yeterli uyumak, dingin bir yaşam tarzını benimsemek ve strese girmemeye özen göstermek gereklidir.

Yüz Germe Ameliyatı İz Bırakır mı?

Bu ameliyat izsiz değildir. Fakat izler saklandığından dolayı görüntüyü bozmaz. Bunlar kulak önünde ve arkasında, şakak bölgesindeki saçlı deride gizlenir.

Alın germe ve göz kapağı estetiği eklenirse bu bölgede ek izler kalacaktır. Çene altı bölgesinden yağ alımı yapılırsa işlem, 3-5 mm büyüklüğünde bir iz bırakacaktır. Bunlar fazla belirgin olmayan, kolayca kamufle edilebilen izlerdir.

Yüz Germe Ameliyatı Kalıcı mı?

Elde edilen gençleştirme etkisi en az 5-10 yıl kalıcılığını korur. Ancak süreyi belirleyen temel faktörler; cerrahın başarısı, kişinin cilt yapısı ve yaşam tarzıdır.

Devamlı aşırı stres altında olmak, güneş hasarları, alkol ve sigara kullanmak, düzenli egzersiz yapmamak, sağlıksız ve yetersiz beslenmek, uykusuzluk gibi faktörler kalıcılık süresini kısaltır.