Köprü dişler, diş kayıplarından dolayı oluşan boşluğu kapatır. Diş kırılmalarında bu yöntemden faydalanılır. Dişlerin küçültülmesi ve köprü protezine uygulanması ile yapılır. İki diş arasına yerleştirilir.
Köprü Dişler

Köprü dişler, diş kayıplarından dolayı oluşan boşluğu kapatır. Diş kırılmalarında bu yöntemden faydalanılır. Dişlerin küçültülmesi ve köprü protezine uygulanması ile yapılır. İki diş arasına yerleştirilir. Travma, diş çürüğü, diş eti çekilmesi veya farklı diş eti hastalıklarından kaynaklanan diş kayıplarında ilk başvurulan geleneksel tedavilerdendir. Yumuşak doku, ağız ve çene kemik yapısı implant için elverişli olmayan hastalarda tercih edilir.

Köprü Diş Avantajları

Kaybedilen dişlerin yeri doldurulmazsa çene ve yüz anatomisi zamanla bozulabilir. Birden fazla dişin kaybedilmesi hâlinde, konuşma bozukluğu da gelişebilir.

Ağızdaki dişlerden birinin eksik olması, öteki dişlerin boş alana doğru ilerlemesine yol açar. Böylelikle dişler yukarı, aşağı, sola veya sağa doğru hareket ederek ağız ve diş yapısında bozulmaya neden olur. Öte yandan çiğneme zorluğu baş gösterir. Fazla yük altında kalan dişlerde ağrı meydana gelir.

Tüm bunların yanı sıra, diş boşlukları gülümserken de kötü bir görünüm oluşturur, kişinin özgüvenini ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkiler.

Köprü diş tedavisi bütün bu sorunların önüne geçer. Kişiye sağlıklı bir diş yapısı kazandırır. Daha rahat gülümsemesine, konuşmasına ve yemek yemesine imkân tanır.

Köprü Dişler Kaç Çeşittir?

 • İmplant Destekli Köprü: Birden çok dişini kaybetmiş hastalarda kullanılır. Sağlıklı dişleri kesmek gerekmez. İmplant köprü çene kemiğine vidalanır. Destek dişleri zayıf olan veya komşu dişleri bulunmayan hastalarda uygun bir çözüm yoludur.
 • Kanatlı (Maryland) Köprü: Adeziv köprü olarak da bilinir. Bu yöntemde köprü, eksik diş yalnızca bir tarafta bulunan doğal diş ile desteklenir. Boşluğu kapatmak amacıyla hazırlanmış olan diş, boşluğun yan tarafında bulunan dişin arkasına tutturulur. Doğal dişin yüzeyi pürüzlü hâle getirilip yapışkan madde eklenerek yapay dişlerin her iki tarafı bu maddeye geçirilir. Köprü dişler böylece sabitlenir. yüzeyine İşlem sırasında mevcut sağlam dişler kesilmez. Ancak bu köprülerin dayanıklılığı daha azdır. Arka dişlere uygulama yapılması tavsiye edilmez.
 • Geleneksel Köprü: Kayıp dişlerin sağındaki ve solundaki dişleri törpüleme-küçültme yoluyla uygulanır. Bunlar, köprü ayağı vazifesi görür. Köprü diş protezi, sabitlenen dişlerin üstüne yerleştirilir. Estetik açıdan son derece başarılıdır. Köprü görünümü belli olmaz.
 • Balkon (Asma) Köprü: Serbest sonlu köprü olarak da adlandırılır. Hasarlı dişin sadece sağında veya solunda uygulanır. Boşluğun yan tarafındaki doğal diş kesilip törpülenir. Bu sayede asma köprüye yer açılmış olur. Daha sonra yapıştırma yöntemi kullanılarak yapay dişin sabitleme işlemi gerçekleştirilir.

Köprü Dişler İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

 • Metal destekli
 • Full metal
 • Porselen Köprü
 • Zirkonyum destekli porselen
 • Solid Zirkonyum bunlardan bazılarıdır.

Köprü Diş Uygulaması Nasıl Yapılır?

Genel muayene yapılarak hasta değerlendirilir. Diş röntgeni çekilir; ağızda kaç dişin eksik olduğu tespit edilir. Boşlukların yerleri belirlenir ve tedavi planı hazırlanır.

Köprü diş yöntemi gerçekleştirilirken boş dişlerin sağ ve sol tarafında bulunan sağlam dişler sabitleme görevi üstlenmesi için törpülenerek küçültülür.

Ardından kişinin ağız ve çene ölçüsü alınır. Hekim tarafından hazırlanan ölçü macunuyla dişin kalıbı çıkarılır.

Ölçü aşamasında inceltilen dişler hassaslaşacağı için, geçici köprü diş takılacaktır. Bu yapılmazsa ağrı ve sızlama gibi şikâyetler gözlemlenir.

Kalıbı çıkarılan dişler laboratuvarda hazırlanır. Bekleme süresi yoğunluğa göre 3-10 gün arasında değişir. Hazırlama işlemi bittiğinde kişi prova için tekrar muayeneye çağrılır.

Provada fazlalıklar, eksiklikler, dişin ağız ile uyum sağlayıp sağlamadığı vb. kontrol edilir. Herhangi bir problem görülürse (örneğin hastanın damağına veya diş etine batıyorsa) düzeltilir. Daha sonra yapıştırma işlemi uygulanır.

Köprü Diş Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

 • Diş köprülerinin bakımı aksatılmamalı, yemek artığı ve plak birikmemesi için düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi takdirde çürükler ve diş eti problemleri meydana gelecektir.
 • Yumuşak kıllı bir diş fırçası; iltihap, tartar ve plak önleyici bir diş macunu kullanılmalıdır.
 • Diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.
 • Karamel, fındık, nişasta, patlamış mısır ve şeker gibi ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulmalı veya bunlar tüketildikten hemen sonra ağız iyice temizlenmelidir.
 • Diş ve gövde arasında kalan bölümü temizlemek için diş ipinden/arayüz fırçasından yardım alınmalıdır.
 • Dişlerinizi bir şeyi sıkarak kırma, kalem ısırma, kapak açma, bir şeyi kesme gibi işlerde kullanmamanız gerekir. Köprü dişler ömürlük tedaviler değildir. Kullanım ömrü ortalama 5-7 yıldır. Bakımına özen göstererek bu süreyi uzatmak mümkündür.

Diş Köprü Fiyatı Ne Kadar?

Basit köprü yapımının maliyeti düşüktür. Zirkonyum ve buna benzer pahalı malzemeler seçilirse fiyat yükselir.

Diğer taraftan uygulanacak yöntem ve köprü diş sayısı da fiyatı doğrudan etkiler. Kişiye özel fiyat, operasyonu gerçekleştirecek hekim tarafından verilir.