DHI kaş ekimi, kalem tekniği olarak da bilinir. FUE yöntemine modern bir alternatif olan DHI yöntemi, saç ve kirpik ekiminde de yaygın olarak tercih edilir.
Kaş Ekimi

DHI kaş ekimi, kalem tekniği olarak da bilinir. FUE yöntemine modern bir alternatif olan DHI yöntemi, saç ve kirpik ekiminde de yaygın olarak tercih edilir.

Kaşlar; saçkıran vb. cilt hastalıkları, stres, kemoterapi, bazı ilaçlar, hormonal bozukluklar, yanma ve yaralanma gibi fiziksel faktörler nedeniyle dökülebilir. Yaşlanmaya bağlı olarak kaş köklerinin zayıflaması ve dökülmesi normal bir durumdur. Kaş ekimi bu probleme etkili bir çözüm niteliğindedir.

DHI Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaşlar, yüzün karakteristik görünümünde, yüz ifadelerinin belirginleşmesinde önemli bir yere sahiptir. Kaşlarda seyreklik sorunu yaşayanlar, hastalık veya kaza gibi sebeplerle kaşı çıkmayanlar DHI kaş ekim yöntemi sayesinde kalın, dayanıklı ve gür kaşlara sahip olabilir.

Kaş bakım yöntemleri ve kozmetik uygulamalarla da benzer görünümlere ulaşmak mümkündür. Fakat bunların etkisi kısa sürelidir. Bu yüzden belirli aralıklarla tekrarlanmaları gerekir. Oysa DHI kaş ekim tekniği yeniden uygulama yapılmasına ihtiyaç bırakmaz. Sonuçları oldukça başarılı ve kalıcıdır.

DHI kaş ekim aşamaları anahatlarıyla şöyledir:

 • Donör bölge kıl kökleri açısından değerlendirilir. Bu bölgedeki kılların, kaşlarda kullanıma uygun olup olmadığı belirlenir. Hasta için DHI tekniğinin mi yoksa başka bir yöntemin mi daha uygun olduğuna, detaylı analiz ve konsültasyon ile karar verilir. Kıl köklerinin yapısı, kaç greft gerektiği, ekim yapılacak alanın seyrekliği gibi faktörler göz önünde bulunarak tedavi için yol haritası çizilir.
 • Bu aşamadan sonra, operasyonda kullanılacak kıl kökleri donör bölgeden toplanır. Bunun için genellikle ense bölgesi tercih edilse de, bazen vücudun farklı yerlerinden de kıl kökü alınır.
 • Toplanan kökler özel solüsyonda bekletilir.
 • Daha sonra kökler, kaş çevresine belirlenen şekil ve açı doğrultusunda teker teker yerleştirilir. Bu sırada ‘Choi implanter’ denilen ince uçlu özel kalemler kullanılır. Bu medikal kalemlerin uçları 1 mm’den daha küçük çaptadır.
 • Doğal ve estetik bir görünüm sunan DHI kaş ekimi, lokal anestezi altında uygulanır. Hastanın istekleri ve yüzünün şekli esas alınarak gerçekleştirilirse komplikasyon oluşma riski çok düşüktür. Kanal açmadan uygulandığı ve greftlerin dışarıda bekleme süresi kısa olduğu için son derece avantajlıdır. Ekilen kaşlar dökülmez. Çünkü kökler, dökülmeye dirençli bölgelerden alınır. Yeni çıkacak kaşların eski kaşlardan bir farkı olmaz.

DHI Kaş Ekimi Ne Kadar Sürer?

Operasyon süresi ekilecek greft sayısına göre değişir. Az sayıda greft ekimine ihtiyaç duyuluyorsa işlem daha kısa sürede tamamlanacaktır.

Bununla beraber DHI kaş ekiminin yaklaşık 2-3 saat gerektirdiği ifade edilebilir.

DHI Kaş Ekimi Sonrası

 • Operasyon sonrasında ilk pansuman klinikte yapılır. Hastaya süreç boyunca nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılır. Kişi günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Doktorun önerdiği pansuman ve benzeri tedaviler varsa bunlar aksatılmadan uygulanmalıdır.
 • İyileşmeyi geciktirebileceğinden dolayı alkol ve sigara kullanımından uzak durulmalıdır.
 • İlk birkaç gün, kaşların suyla temasından kaçınmak önerilir. Yine kıl köklerinin sürtünme nedeniyle zaraar görmesi de muhtemeldir. Bu nedenle ilk günlerde o bölgeye su değdirilmemeli, boğazlı kazak gibi giysiler yerine baştan geçmeli olmayan düğmeli veya fermuarlı kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Köklerin uzaması birkaç ay sürer. Bu süre içinde kaşlar dökülecek ve yerine yenileri çıkacaktır. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem ilk 1 ay sonra başlar. Dökülmeler bazı insanlarda yoğun olurken, bazılarında daha seyrek gerçekleşir.
 • İlk 3 aydan itibaren kaş kökleri yavaş yavaş gelişir. İzler giderek belirsizleşir. Kaşların tam olarak arzu edilen görünüme kavuşması için en az 9-10 ay beklemek gerekir.
 • Kaş ekiminin ardından enfeksiyon düşük bir risktir. DHI kaş ekimi klinik ortamda ve hijyenik koşullar altında gerçekleştirilirse yan etkiyle karşılaşma ihtimâli yok denecek kadar azdır.

DHI Kaş Ekimi Yan Etkileri

Bu güvenli bir yöntem olup kaşlara veya sağlığa zararı bulunmaz. Ancak ekim işleminden sonra kabuklanma ve kızarıklık oluşabilir. Bunlar kısa zamanda kendi kendine kaybolur. Doktor tavsiyesiyle yara onarıcı ve nemlendirici kremler kullanılabilir. Kabuklanmalar geçtikten sonra yara izi kalmaz.

İlk 2 hafta kaşıntı olması da normal kabul edilir. Kaş bölgesi oldukça hassastır. Kıl kökleri buraya aktarıldıktan sonra vücut adaptasyon sürecine girecek ve doğal bir tepki olarak o bölgede kaşıntı meydana gelecektir. 2 hafta sonra kaşıntı şikâyeti kalmayacaktır.

Donör olarak kullanılan yerde de kaşıntı görülebilir. Kıl kökleri değişime uğradığı için gerçekleşen bu olağan durum, sağlığınız için tehdit oluşturmaz. Yapılacak şey, mümkün olduğunca kaşımamaya çalışmaktır.

Nadiren kaşıntının enfeksiyondan kaynaklanması mümkündür. Bu durumda hastaya antibiyotik reçete edilebilir.

DHI Kaş Ekimi Fiyatları

Kullanılacak greft sayısı DHI kaş ekim fiyatları üzerinde doğrudan etkilidir. Operasyonun hangi klinikte gerçekleştirileceğine ve doktorun tecrübesine bağlı olarak yüksek fiyatlarla karşılaşmanız olasıdır. Zaten DHI yöntemi yapısı itibariyle ince işçilik gerektiren zor bir uygulamadır. Kullanılan özel kalemlerin maliyeti de fiyata yansıtılır.

FUE yöntemi DHI yöntemine göre daha uygun fiyatlıdır. Öte yandan ekim yapılacak alandaki açıklık miktarı da fiyatın belirlenmesinde hesaba katılan unsurlardandır. Net fiyat bilgisi analiz ve konsültasyon ile kesinlik kazanır.