Profesyonel diş beyazlatma, dişlerde oluşan sararma problemine etkili çözümdür. Diş rengi kişiye özgü farklılıklar gösterir. Zaman içinde koyulaştığı gözlemlenir. Bunun temel sebebi ağız bakımına dikkat etmemektir. Dişlerde sararma estetik açıdan kötü bir görünüm meydana getirir. Kişinin özgüvenini zedeler.
Diş Beyazlatma

Türkiye'de Diş Tedavisi

 

Profesyonel diş beyazlatma, dişlerde oluşan sararma problemine etkili çözümdür. Diş rengi kişiye özgü farklılıklar gösterir. Zaman içinde koyulaştığı gözlemlenir. Bunun temel sebebi ağız bakımına dikkat etmemektir. Dişlerde sararma estetik açıdan kötü bir görünüm meydana getirir. Kişinin özgüvenini zedeler.

Dişler Neden Sararır?

Diş yüzeyindeki lekeler, yapısal bozukluklar veya bebeklik döneminde kullanılan ilaçlar dişlerde sararmaya yol açabilir. Canlılığını yitiren dişlerin içindeki dokular dişi içten boyayarak koyulaşma oluşturabilir.

Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Bunun için tavsiye edilen çeşitli diş macunları, karışımlar, beyazlatıcı kalem ve stripler olsa da diş beyazlatma tedavisi için bir uzmandan yardım almak şarttır. Aksi takdirde geri dönüşü zor hasarlarla karşılaşılabilir.

Öncelikle profesyonel diş temizliği yapılarak dişler lekelerden arındırılır. Böylelikle kendi asıl rengine kavuşturulur. Buna rağmen hâlâ sararmış görünüme sahipse diş beyazlatma tedavisi uygulanır.

Diş beyazlatma sağlıklı dişlere yapılabildiği gibi, kanal tedavisi uygulanan dişlerde de gerçekleştirilebilir.

Profesyonel Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş yüzeyi temizlendikten ve dişlerin kendi rengi ortaya çıkarıldıktan sonra klinik tipi veya ev tipi diş beyazlatma yöntemlerinden biri tercih edilir. Ya da her ikisi birlikte uygulanır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma (Home Bleaching)

 • Ağızdan ölçü alınarak bu ölçülere uygun ince, yumuşak ve şeffaf bir plak hazırlanır.
 • Plak içerisine şırınga formunda beyazlatma jeli sıkılır. (%10-15 oranında karbamit peroksid kullanılır.)
 • Kişi bunu 10-15 gün boyunca her gün 4-6 saat uygulamalıdır. 7 günlük kullanımdan sonra diş dokusunun beyazlamaya başladığı görülecektir. Çoğunlukla akşam yatarken kullanılması önerilir.
 • Jel, hekimin bildirdiği ölçüde kullanılmalıdır. Fazla uygulanırsa plak içerisinden taşarak diş etlerine zarar verir. Bu durumda diş etlerini yıkamak ve yüzeye E vitamini içerikli bir krem uygulamak gerekir.
 • Daha fazla veya daha az beyazlama olması isteniyorsa tedavi müddetini uzatmak ya da kısaltmak mümkündür.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Office Bleaching)

Diş yüzeyine yüksek konsantrasyonlı beyazlatma ajanlarının uygulandığı tedavi şeklidir. İşlem yaklaşık 45 dk-1 saat sürer.

Uygulanan kimyasal ajanın yumuşak dokulara ve dişetlerine zarar verme durumu söz konusudur. Bu nedenle diş hekiminin dişleri dudak, yanak ve dişeti dokularından tamamıyla izole etmesi (bariyer uygulaması) lazımdır.

Kimyasallar uygulandıktan sonra bir müddet beklenir. Beyazlatma ajanı UV ışınları veya lazer kullanılarak aktif edilir. Bu yönteme ‘lazerle diş beyazlatma’ denir.

Diş beyazlatma uygulaması bu iki yöntemin kombinasyonu hâlinde de gerçekleştirilebilir. Bu da ‘kombine tipi diş beyazlatma’ adını alır.

Diş beyazlatma tedavisinin kalıcılığını koruyabilmesi için 6-12 ayda bir tekrarlanmalıdır.

İçten Diş Beyazlatma (Tek Diş Beyazlatma)

Kanal tedavisinden sonra renk değiştiren dişler bu yöntemle beyazlatılır. İşlem sırasında dişteki dolgu sökülüp açılan kavite beyazlatıcı jel uygulanır. Ardından diş geçici dolgu kullanılarak sıkıca kapatılır.

Arzu edilen renge ulaşıncaya kadar seanslar belli aralıklarla yinelenir. Kanal dolgusu iyi izole edilirse bu tedavinin herhangi bir zararı yoktur.

Diş Beyazlatma Dişlere Zarar Verir mi?

Hayır, diş ağartma işleminin kalıcı bir zararı yoktur. Alanında uzman bir hekim tarafından uygulanan diş beyazlatma işlemi güvenlidir.

Fakat diş beyazlatma yan etkileri arasında hassasiyet meydana geldiğinden söz etmek mümkündür.

Diş dokunuz aşırı derecede geçirgen bir yapıya sahipse dişlerinizin ve diş etlerinizin hassaslaştığını fark edebilirsiniz. Ancak bu durum kendiliğinden geçecektir. Bu kişilerde diş beyazlatma işlemi daha kısa süreli olarak, daha fazla seanslar hâlinde yapılması gerekir.

Ayrıca hekiminiz, hassasiyeti azaltan bir jel ve buna göre bir diş macunu önerebilir.

Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilecekler

 • İlk birkaç hafta vişne suyu, kırmızı şarap, sigara,
 • Kahve, çay gibi dişin rengini değiştirebilecek ürünlerden kaçının. (Buna her zaman dikkat edin. Yoksa dişlerinizin eski rengine geri dönmesi fazla uzun sürmeyebilir.)
 • -Hekiminizin önerisi hariç- ağız gargaralarından da uzak durun. İyileşme sürecinin başlangıcında dişlerinizin dış faktörlerden daha kolay zarar görebileceğini unutmayın.
 • Diş bakımınıza özen gösterin, aksatmadan uygulayın.
 • Florür içerikli bir diş macunu kullanın. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın.
 • Diş beyazlatma yaptırdıktan sonraki ilk 6 ay boyunca dişlere başka bir kimyasal işlem uygulanmamalıdır.
 • Dişlerde asit etkisi meydana getirecek yiyecekleri tüketmeyin.
 • Diş pastası vb. beyazlatıcı ürünleri kullanmayın.
 • Çok soğuk veya çok sıcak şeyler tüketmeyin. Dişlerinizde hassasiyet ortaya çıkabilir ve bu size rahatsızlık verir.
 • Evde diş beyazlatma uygulaması yapıyorsanız hekiminizin talimatlarına uyun. Size bildirilen süre boyunca tedavinize devam edin.
 • Diş beyazlatma işleminden sonra dişlerde hassasiyet gelişirse doktorunuz tarafından flour uygulaması yapılacaktır. Bu işlemin 2-3 hafta arayla yeniden uygulanması gerekir.
 • Diş beyazlatma etkisi 6 ay-1 yıl sürer. Fakat bunun %100 kalıcı bir etkiye sahip olmadığını unutmayın. Diş renginizi korumak için bu işlemi düzenli olarak tekrar ettirin.

Profesyonel Diş Beyazlatma Fiyatları

Fiyatlandırma renklenmenin derecesine ve kullanılan materyalin niteliğine göre belirlenir. Diş Hekimleri Odasının belirlediği asgari ücret tarifesi de fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Seans sayısı da fiyata etki edecektir. Ev tipi diş beyazlatmanın ofis tipi diş beyazlatmaya göre daha uygun fiyatlı olduğu söylenebilir.

Net fiyat bilgisi hekiminiz tarafından verilebilir.