Gülüş tasarımı; diş estetiğini düzelterek kişilere daha güzel ve sağlıklı bir gülümseme sunan işlemler bütünüdür. Çiğneme fonksiyonunu da iyileştiren bu operasyon kişinin özgüvenini olumlu etkiler.
Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı; diş estetiğini düzelterek kişilere daha güzel ve sağlıklı bir gülümseme sunan işlemler bütünüdür. Çiğneme fonksiyonunu da iyileştiren bu operasyon kişinin özgüvenini olumlu etkiler. Estetik görünüme zarar veren diş ve dişeti sorunları giderilerek hastanın ihtiyaçlarına, beklentilerine ve yüz şekline göre doğal bir görünüm elde edilir. Örneğin diş yapısı ve sıralanışı düzeltilir. Dişlerdeki lekelenmeler giderilir. Dişeti ve dudağın birbirine uyumlu olması sağlanır.

Gülüş Tasarımı Hangi Durumlarda Yapılır?

Dişlerde ve diş etlerinde orantısızlık, şekil ve biçim bozuklukları, diş renklenmeleri, dişler arası boşluklar, diş diziliminde çapraşıklıklar, dişlerde asimetri bozukluğu gibi problemler estetik gülüş tasarımı ile ortadan kaldırılır.

Gülerken diş etlerinin fazla görünmesi, diş eksikliği, dişlerin olması gerekenden daha büyük veya küçük olması hâlinde çözüm yine gülüş estetiği ile sağlanır.

Daha hoş ve etkileyici bir gülümsemeye kavuşmak isteyen herkes gülüş tasarımı için adaydır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Hastanın estetik gereksinimleri ve tedavi beklentileri tespit edilir. Gülüş estetiği; diş eti tedavisi, diş beyazlatma, diş boyunun uzatılması, dolgu ve kaplama gibi çeşitli uygulamaların kombine edilmesiyle gerçekleştirilir. Gerekiyorsa gülüşü daha ön plana çıkarmak için yüz ve dudak bölgelerine dermal dolgu uygulaması yapılabilir.

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle fotoğraf-video çekimleri gerçekleştirilir. Üst ve alt çeneden ölçüler alınır.
 • Bu veriler dijital ortama aktarılarak değerlendirilir ve diş hekimi tarafından öngörülen gülüş tasarımı hazırlanır. Bu sırada kişinin çene ucu, burun, göz ve kulak yapıları ile yüz mizacı dikkate alınır.
 • Modele dönüştürülen ölçüler ikinci seansta ağız içine yerleştirilerek test edilir. Model üzerinden slikon kalıp hazırlanıp prova seansında dişlerin üzerine yerleştirilir. Fotoğraf çekimleri tekrarlanır. Doktorun belirlediği ideal gülüş tasarımı kişiye fotoğraflar üzerinden gösterilir.
 • Hekiminiz, dişlerinizde ne tür işlemler uygulanacağını ve bunların alternatiflerini detaylı olarak aktaracaktır.
 • Kabul edilen prosedüre göre tedavi başlatılır. Bundan sonraki seanslar yapılacak işlemlere ve dişlerin durumuna göre değişir. Sonuca ulaşmak için genellikle 3 seans yeterli olur.

Gülüş Tasarımı Hangi İşlemleri İçerir?

Bu sorunun cevabı doğal diş rengi; dudak, çene ve yüz yapısı, ten rengi, yaş ve cinsiyet gibi faktörlere göre değişir. Bununla beraber estetik gülüş tasarımı temelde şu uygulamalardan oluşur:

 1. Laminate Veneer (Yaprak porselen, porselen lamine)
 2. Diş beyazlatma
 3. Diş temizliği ve parlatma (Detertraj-Küretaj-Polisaj)
 4. Gingivektomi (Boyları birbirinden farklı olan diş etlerinin yumuşak doku lazeri kullanılarak kısaltılıp milimetrik olarak eşitlenmesi)
 5. Piezoosteotomi veya sert doku lazeri (Kemik müdahalesinin gerektiği durumlarda uygulanır.)
 6. Kompozit Lamine (Estetik dolgu, İnley-Onley Uygulamaları, Bonding)
 7. Eksik dişler için köprü veya implant
 8. Zirkonyum kaplama
 9. Çürük diş tedavisi
 10. Ortodontik tedaviler (Diş teli vb.)
 11. Tam seramik kaplama (Empress, Emax)
 12. Şeffaf plak tedavisi
 13. Pembe estetik (Diş eti estetiği)
 14. 3 boyutlu dijital diş hekimliği uygulamaları (CAD/CAM teknikleri)

Gülüş Tasarımı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Diş bakımı düzenli yapılmalıdır. Yalnızca diş fırçasıyla yetinilmemeli; daha etkili temizlik için diş ipi, arayüz fırçası, ağız duşu/gargara gibi ürünler kullanılmalıdır. (Alkollü gargara çeşitleri porselen lamine veya kronlara zarar verebilir. Hangi gargarayı kullanmanız gerektiği noktasında hekiminize danışmalısınız.)
 2. Aşındırıcı içerikli diş macunları restorasyon yüzeylerinde çizikler meydana getirebilir. En doğrusu florür barındıran, aşındırıcı olmayan bir macun tercih etmektir.
 3. Kalem, şişe kapağı veya metal cisim ısırma, yiyeceklerin sert kabuklarını kırma, tırnak yeme, parmak emme, diş gıcırdatma; dişlerle bir şey açma veya bir şey tutma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.
 4. Diş hekimi kontrolleri ihmâl edilmemeli, herhangi bir rahatsızlık olmasa bile 6 ayda bir muayeneye gidilmelidir. Diş taşları belli aralıklarla temizletilmelidir.
 5. Aşırı çay-kahve tüketimi, sigara kullanımı porselen yüzeyde lekeler oluşturabilir. Bunlar kolayca ortadan kaldırılabilmesine rağmen, yine de diş görünümünü korumak için sigaradan uzak durulması, çok fazla kahve-çay tüketilmemesi önerilir.
 6. Şekerli yiyecek ve içecek tüketimi sınırlandırılmalı, her tüketim sonrasında dişler hemen iyice fırçalanmalıdır. O an fırçalama imkânı bulamıyorsanız hiç değilse çalkalayarak bu gıdaların kalıntılarını ağzınızdan uzaklaştırmanız gerekir.
 7. Soda, asitli içecek ve alkol tüketiminin de kısıtlanması tavsiye edilir.