Karın germe operasyonu karın bölgesindeki sarkmayı iyileştirmek, fazla yağları gidermek ve karın kaslarını sağlamlaştırmak amacıyla uygulanır. Abdominoplasti olarak da bilinen bu ameliyat liposuction ve meme ameliyatı gibi operasyonlarla kombine edilebilir.
Karın Germe

Karın germe operasyonu karın bölgesindeki sarkmayı iyileştirmek, fazla yağları gidermek ve karın kaslarını sağlamlaştırmak amacıyla uygulanır. Abdominoplasti olarak da bilinen bu ameliyat liposuction ve meme ameliyatı gibi operasyonlarla kombine edilebilir.

Vücut silüetini düzelten operasyon; elbise, etek ve pantolon gibi kıyafetin üzerinizdeki duruşunu bozan göbek çıkıntısını yok eder. Düz bir karına sahip olmayı sağlar, bel çizgisini netleştirir. Göbek deliğinin altından ve pubik bölgenin üzerinden atılan bir kesi yardımıyla gerçekleştirilir. Üst karın bölgesini germek gerekiyorsa göbek deliği yeniden konumlandırılır.

Operasyondan sonra kişinin beden ölçüleri 1-2 beden küçülür. Deri ve karın kaslarının gerginleştirilmesi bir miktar kilo kaybını da beraberinde getirir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Uygun bir diyet ve egzersiz programı uygulamasına rağmen karın bölgesindeki yağlardan kurtulamayanlar bu ameliyatla tedavi edilebilir.

Karın kasları zayıf, karın bölgesinde sarkma veya çatlama gibi durumlar görülen hastalar da bu operasyon için uygun bir aday olabilir.

Çoklu hamilelik veya sezaryenle doğum sonrasında da tercih edilir. Bu ameliyatın yapılabilmesi için hastanın kronik rahatsızlığı olmamalı, anesteziye engel teşkil edecek bir problemi bulunmamalıdır.

Diyabet veya kan pıhtılaşmasını önleyici başka bir sorunlar karın germe gibi estetik operasyonlar için risk oluşturur.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Operasyondan 2 hafta önce alkol ve sigara kullanımına son verilmeli; ilaç ve takviye vitamin desteklerinin bırakılması konusunda hekimin talimatlarına uyulmalıdır. Grip, nezle veya farklı bir hastalık gelişmesi hâlinde ameliyatın ertelenmesi önerilir. Yine ameliyatı bekleme sürecinde düşük kalorili diyetler, güneşlenme ve aşırı egzersiz gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel karın germe ameliyatında kesi pubik bölge üzerinde konumlanır. İki kalça kemiği arasında açılan bu kesiye ilâveten ikinci bir kesi yapılır. Bu, göbek ile diğer dokular arasındaki ilişkiyi keser. Mini karın germe ameliyatında göbek deliğinin yeri değişmez. Fakat genel karın germe operasyonunda göbek deliğinin konumu değiştirilebilir.

Cilt dokusu kaburgalara doğru gerginleştirilerek geniş bir yüzey bulunduğu yerden kaldırılır.

Daha sonra ortaya çıkarılan karın kasları bir araya getirilip biçimlendirilir. Ardından dikilip sabitlenir. Üst yüzeyde bulunan deri aşağı doğru çekilip gerilir.

Göbek deliği yerine yerleştirilir ve dikiş atılır. Dikişler pansumanla kapatılır. Cilt altına dren diye bilinen ince tüpler yerleştirilir. Bunlar, ameliyat bölgesinde ödem ve kan birikimini engeller.

Mini karın germe ameliyatı genelde 1-2 saat sürerken tam karın germe ameliyatı ortalama 2-5 saat sürer. Bu operasyon çoğu zaman genel anestezi altında yapılır. Mini karın germe ameliyatları bazen lokal anesteziyle de gerçekleştirilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

  • Kişinin hastanede kalma süresi birkaç saat, 1 veya 3 gün arasında değişir. Ağrı ve şişlik normal kabul edilir, bunun için ağrı kesicilerden yararlanılabilir.
  • Drenler operasyondan birkaç gün sonra çıkarılır, dikişler 1-3 hafta sonra alınır.
  • İlk 1 hafta öksürme, ıkınma ve şiddetli hapşırma gibi hareketlerden mümkün mertebe kaçınmalısınız. Bunlar, henüz kaynama aşamasında olan dikişlere zarar verebilir.
  • İlk ay sigara kullanımından ve ağır sporlardan uzak durmalısınız.
  • 1 ay boyunca özel korse giymeniz önerilir. Bu, karın bölgenizin istenilen forma ulaşmasını kolaylaştırır.
  • Karın germe estetiği sonrasında iz kalır. Fakat bunlar 9-12 ay içerisinde belirsiz hâle gelir.
  • Ameliyat sayesinde elde edilen başarılı sonucun korunması için sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir. İdeal kilo korunmalı; aşırı kilo alımından uzak durulmalıdır.
  • Ameliyattan sonra hamilelik geçirir ve doğum yaparsanız karında çatlama, gevşeme ve sarkma gibi sorunlar tekrarlanabilir.