Jinekomasti erkeklerde meme büyümesi anlamına gelir. Testosteron ve östrojen hormonlarındaki düzensizlikten kaynaklanır. Meme dokusundaki bu anormal büyüme benign yani iyi huyludur. Bir memeyi etkileyebileceği gibi, iki memede de görülmesi mümkündür.
Erkeklerde Meme Küçültme

Jinekomasti erkeklerde meme büyümesi anlamına gelir. Testosteron ve östrojen hormonlarındaki düzensizlikten kaynaklanır. Meme dokusundaki bu anormal büyüme benign yani iyi huyludur. Bir memeyi etkileyebileceği gibi, iki memede de görülmesi mümkündür. Her iki meme birbirinden farklı boyutlarda olabilir.

Yenidoğanlarda ortaya çıkması bile muhtemeldir. Plasenta yoluyla bebeğe geçen yüksek östrojen erkek bebeklerde jinekomasti görülmesine yol açar.

Bu durum ergenlik veya yaşlılık döneminde de gelişir. Sağlığı tehdit etmez fakat özgüvensizlik, kendinden utanma, toplum içine karışmama gibi psikolojik ve sosyal problemleri beraberinde getirir. Bazen de göğüslerde ağrıya sebep olur.

Bu rahatsızlık bazı hastalarda kendiliğinden iyileşirken bazı kişilerde ilaç veya ameliyat tedavisine ihtiyaç duyulur.

Jinekomasti Nedenleri

 • Bu durum östrojen seviyesinin artmasından veya testosteron hormonunun azalmasından kaynaklanır. Alkol ve uyuşturucu kullanımı, bitkisel ürünlerin ve ilaçların yan etkileri jinekomasti sebepleri arasındadır.
 • Jinekomasti gelişimine zemin hazırlayan ilaçlardan bazıları şunlardır: Kalsiyum kanal blokerleri, kemoterapiler, ülser ilaçları, bazı antibiyotikler, Trisiklik grubunda yer alan antidepresanlar, çeşitli anksiyete ilaçları, antiretroviral ilaçlar, anabolik androjenler ve steroidler, prostat kanseri veya prostat büyümesi tedavisinde kullanılan anti-androjen ilaçlar.
 • Hipofiz yetmezliği veya Klinefelter sendromu gibi sağlık problemleri jinekomastiye sebep olabilir.
 • Siroz, karaciğer rahatsızlıkları ve böbrek yetmezliğinden kaynaklı diyaliz tedavisi jinekomastiye yol açabilir.
 • Hipofiz bezini, adrenal bezlerini veya testisleri etkileyen tümörler jinekomasti gelişiminde büyük rol oynar.
 • Sürekli yetersiz beslenme, aşırı açlık ve malnütrisyon testosteron oranının azalmasına sebebiyet vererek jinekomasti geliştirebilir.

Jinekomasti Belirtileri

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Meme dokusunun şişmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Meme başı akıntısı gibi şikâyetlerle belirti verir.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle hastanın tıbbi öyküsü alınır ve fizik muayenesi gerçekleştirilir. Jinekomasti tanı yöntemleri kan testlerini, MR ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme tekniklerini de içerebilir. Öte yandan doku biyopsisi ve testis ultrasonu gibi tetkikler de gerekli olabilir.

Jinekomasti zannedilen şey, aşırı yağlı meme dokusu olabilir. Bazen de memenin büyümesi göğüs apsesinden veya kanserden kaynaklanabilir. Diğer ihtimalleri dışlamak için ek testlere ihtiyaç vardır.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomastinin kendi kendine geçmemesi veya kişinin yaşam kalitesini bozacak kadar hassasiyete, ağrıya veya psikolojik sorunlara yol açması durumunda tedavi gerekir.

Jinekomasti tedavi yöntemleri altta yatan problemle yakından ilişkilidir. Eğer siroz, yetersiz beslenme ya da hipogonadizm gibi bir sorun varsa, önce bunlar ortadan kaldırılmalıdır.

Jinekomasti ergenlik dönemindeki normal hormon değişikliklerinden kaynaklıysa tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Çünkü muhtemelen kendi kendine iyileşecektir. Yine de hastanın 3-6 ayda bir değerlendirilmesi gerekebilir.

Tedavi için kullanılan ilaçların ve yapılan diğer uygulamaların işe yaramaması durumunda cerrahi yöntemlere başvurulur.

Liposuction ile Jinekomasti Tedavisi

Yağ emme olarak da bilinen bu ameliyatta yalnızca memedeki yağ alınır. Meme bezi dokusuna zarar verilmez. Yağlı tip jinekomastiler bu yöntemle tedavi edilebilir.

Mastektomi ile Jinekomasti Tedavisi

Bu operasyonda cerrah, meme bezi dokusunu tamamıyla çıkarır. Ameliyat sırasında küçük kesiler kullanılır. Glandüler tip jinekomastide sert meme dokusu daha fazladır ve çıkarılması gerekir. Karışık tipte ise yağ dokusu ve glandüler doku fazlalığını gidermek için her iki yöntem kombine edilir.

Jinekomasti Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Yalnızca liposuction uygulanacaksa hastaya sakinleştirici ilaçlar verilir. Bu yöntem lipomatöz tip jinekomastide tercih edilir. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu da ortalama 45 dk alır.

Mixt tip jinekomasti mevcutsa meme bezinin küçültülmesi de lâzımdır. Bu durum ameliyat süresini uzatacaktır. Bu hastalarda genel anestezi tercih edilir ve operasyon takriben 1-1,5 saat sürer.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

 • Operasyonun ardından yaşanacak süreç, ameliyatta kullanılan tekniğe göre değişir. Tedavi sırasında lazer ya da vaser liposuction yöntemleri kullanıldıysa hastanın rahat bir iyileşme dönemi geçireceği söylenebilir. Etkili sonuçlar 3 hafta sonra görülmeye başlar.
 • Ameliyattan sonra şişlik, uyuşukluk ve ödem oluşması normaldir. Bunlar 1 ay içinde kendi kendine düzelir.1 ay geçtikten sonra elle veya çeşitli âletler yardımıyla masaj yapmaya başlayabilirsiniz. Bu, iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Yine ameliyat sonrasında kas ağrıları görülebilir. 3 gün istirahat etmek, kolları ve omuzları fazla hareket ettirmemek önerilir.
 • Kişi, operasyondan sonraki 3. Gün duş alabilir, hafif yürüyüşler yapmaya başlayabilir. Ağır iş olmamak şartıyla çalışma hayatına geri dönebilir.
 • Yara iyileşmesini geciktirebileceğinden sigara içilmemelidir.
 • İlk 1 ay ağır sporlardan uzak durulmalıdır.
 • Genellikle eriyen dikişler kullanıldığı için ameliyattan sonra dikişleri aldırmaya gerek duyulmaz.
 • Jinekomasti ameliyatı sonrası medikal bir korse kullanılır. Operasyonun ilk günü giyilmeye başlanır ve hekim tarafından belirlenen süre boyunca çıkarılmaz. Genellikle 2-3 hafta kullanılması önerilir. Üçüncü hafta bittikten sonra yalnızca gündüz, bilhassa ağır aktiviteler sırasında giymek yararlı olacaktır. 6 hafta sonra korse kullanımı tamamen bırakılabilir.
 • Bu süreç boyunca jinekomasti atletleri kullanmanız da fayda sağlayacaktır.
 • Hekimin verdiği antibiyotikler düzenli kullanılmalıdır. Bu, kişiyi enfeksiyonlardan korur.
 • Doktorunuz sizi hangi aralıklarla kontrole çağırdıysa bu tarihlere dikkat etmeli, muayenelerinizi aksatmamalısınız.

Jinekomasti Ameliyatı İz Bırakır mı?

İleri derecede büyümüş ve sarkmış olan memelerde yalnızca meme bezinin ve fazla yağın alınması kâfi gelmez. Meme dokusunun, üstündeki deriyle beraber alınması gerekir. Meme başları da küçültülüp olması gereken bölgeye deri yaması hâlinde yerleştirilir.

Bu sayede göğüs kafesinin belirginliği ortadan kaldırılır, düz bir meme yapısı elde edilir.

Fakat söz konusu işlem göğüs kafesinin üzerinde ince çizgi biçiminde iz oluşturur. Erkek göğsü kıllı olduğu için bu iz ciddi anlamda görsel sıkıntı meydana getirmez.

Sporla uğraşan erkekler pektoral adalesini geliştirdiklerinde bu iz doğal kıvrım görünümü kazanır.