Rinoplasti veya nazoplasti, burun estetiği anlamına gelir. Estetik ameliyatlar arasında oldukça yaygındır. Burundaki şekil bozukluklarını ve çeşitli fonksiyonel problemleri gidermek için yapılır.
Burun Estetiği

Rinoplasti veya nazoplasti, burun estetiği anlamına gelir. Estetik ameliyatlar arasında oldukça yaygındır. Burundaki şekil bozukluklarını ve çeşitli fonksiyonel problemleri gidermek için yapılır. Kişiyi yüzüyle uyumlu düzgün bir burun yapısına kavuşturur.

Ameliyattan beklenen sonuç en az 6-12 ay arasında ortaya çıkar. Bu süreç problemin ciddiyetine, burun  dokularının yapısına ve operasyonun büyüklüğüne göre değişir.

Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Burnun sağlıklı bir şekilde nefes alıp verebilmesi, yüz yapısıyla uyum sergilemesi için yapılan cerrahi işlemlerdir. Burnun mevcut fonksiyonlarını korumayı, görünümünü ve yetersiz fonksiyonlarını iyileştirmeyi amaçlar.

Burnun kemik kısmında meydana gelen çekiklik veya eğrilik, asimetrik burun yapısı gibi durumlar rinoplasti ameliyatını gerektirir.

Rinoplasti Kimlere Uygulanır?

Burnunun şeklinden memnun olmayan veya burnundan nefes almakta zorlandığı için ameliyat olmasına karar verilen hastalar, -sağlık durumu elveriyorsa- burun estetik ameliyatı olabilir.

Burnu uzun olanlar, kemerli burun yapısına sahip kişiler, burun deliklerinin olması gerekenden büyük veya burun ucunun düşük olması gibi problemleri bulunanlar rinoplasti ameliyatıyla çözüme kavuşur.

Estetik burun ameliyatı sayesinde burun deliklerini küçültmek, burun boyutunu ve burun ucunun şeklini değiştirmek mümkündür. Yine bu operasyonda burun, alın ve dudak arasındaki açılar, kemik ve kıkırdak eğrilikleri düzeltilebilir.

Çarpma ve trafik kazası gibi nedenlerden kaynaklanan şekil bozuklukları ortadan kaldırılabilir. Burnun rekonstrüksiyonu (yeniden inşası) yapılabilir.

Rinoplasti Ameliyatı Hangi Yöntemlerle Uygulanır?

Hastanın ihtiyaç ve beklentilerine göre kapalı ya da açık teknik cerrahilerden yararlanılır. Açık rinoplasti operasyonunda, burun delikleri arasındaki bölgeden küçük bir kesi açılır. Bu yöntem burnun kaslarını, kemiklerini ve kıkırdaklarını net bir şekilde görmeye imkân tanır. Milimetrik ölçümlerle gerçekleştirilmesi gereken hassas burun ameliyatlarında açık cerrahiyle daha iyi sonuç elde edilir.

Fakat ameliyat kapalı rinoplastiden daha uzun sürer ve burun ucunda ödem meydana getirir. (Bu şikâyet, bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.)

Kapalı rinoplasti ameliyatı, burnun iç kısımlarının kesilmesiyle uygulanır. Kesiler, burun deliklerinin içerisinden açılır. Yapılan kesi operasyondan sonra dikilerek kapatılır.

Tip Plasti

Burun ucuyla ilgili ameliyatlar Tip plasti adını alır. Estetik işlemler burnun ucundan itibaren 1 santimlik kısmında gerçekleştirilir. Bu operasyonda kemiklere müdahale edilmez. Travma minimal düzeydedir. Burun ucunun düşük, ayrık, yayvan olması gibi durumlarda tercih edilir. Lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilir.

Piezo Burun Estetiği

Bu işlem esnasında piezo adı verilen ultrasonik kemik kesici bir cihazdan faydalanılır. Yumuşak dokulara zarar verilmez. Ancak büyük bir cihazdır. Burnun içine sokulduğu zaman, dokuların tamamını kaldırmak gerekir. Bu ise ödem riskini artırır.

Sekonder Burun Estetiği

İkincil burun ameliyatı olarak da bilinen bu işlem, önceki rinoplasti ameliyatından istenilen sonuç alınamadığı zaman uygulanır. İlk ameliyatta burun anatomisi değiştiği için, ikinci ameliyatı gerçekleştirmek nispeten daha zordur. Bazen Tersier (üçüncü) burun ameliyatlarına da başvurulması mümkündür.

Profiloplasti

Kişiye daha güzel bir profil görüntüsü kazandırmak amacıyla yapılan operasyondur. Çene, burun ve alın açılarına dikkat edilerek gerçekleştirilen bu ameliyatlarda burun ve alın arasındaki açı düzeltilir. Alt çene normalden daha geride veya ileride ise bu problem ortadan kaldırılır.

Çenenin dudakla, dudağın burunla yaptığı açılar yeniden ayarlanır. Bazı hastalarda protez kullanılırken bazen dolgu yöntemine başvurulur.

Lazer burun estetiği

Genelde burun içi etlerinin küçültülmesi amacıyla uygulanan bir işlemdir. Lazer enerjisi burnun içerisine fiber optik özelliğe sahip bir prob yardımıyla verilir. Güvenli bir işlemdir ve ortalama 10 dakika sürer.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Bu işlem burun ucu botoksu, burun dolgusu ve iple burun ucu kaldırma gibi yöntemlerle uygulanır. ‘Enjeksiyon burun estetiği’ diye de bilinir. Düşük maliyetli ve düşük riskli bir operasyondur. Kontur düzensizliklerini gidermek ve simetri oluşturmak için cerrahi olmayan rinoplasti de tercih edilebilir. Öte yandan bu operasyon, ‘eyer burun’ veya ‘kepçeli burun’ deformitesini ortadan kaldırır. Dolgu yöntemiyle uygulanan ameliyatsız burun estetiği birkaç seansta kademeli olarak gerçekleştirilir.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Kişinin bu ameliyatı olabilmesi, kas-iskelet sisteminin yeterli derecede gelişmesine bağlıdır. Fonksiyonel nedenler yoksa ve yalnızca kozmetik kaygı mevcutsa ameliyat için kıkırdak gelişimi beklenir.

Bu gelişim için yaş sınırı 15 olup erkek çocuklarında daha uzun sürmesi mümkündür. Çocuğun nefes almayla ilgili problemleri varsa bu ameliyat hekim önerisi üzerine küçük yaşlarda da uygulanabilir.

Burun Ameliyatı Öncesi

 • Hastanın rinoplasti ameliyatı için uygun bir aday olup olmadığı belirlenir. Doktor ve hasta karşılıklı fikir alışverişinde bulunur. Beklentiler ve olası sonuçlar görüşülür.
 • Tıbbi öyküsü, kullandığı ilaçlar ve mevcut rahatsızlıkları değerlendirilir. Aşırı kanamaya sebebiyet verecek bir hastalığı mevcutsa burun estetik ameliyatı için uygun görülmeyebilir.
 • Fizik muayene gerçekleştirilerek hastanın burun yapıları ve burun derisi incelenir. Biyokimyasal laboratuvar tetkiklerinden ve kan analizlerinden de yararlanılır.
 • Yapılacak değişiklikler planlanır. Hastanın burun fotoğrafları çekilir. Bunlar doktora ameliyat esnasında yol gösterir ve hastanın beklentilerini aydınlatma noktasında büyük rol oynar.
 • Hastalar ameliyattan 2 hafta evvel aspirin ve ibuprofen gibi non steroid antiinflamatuar ilaçları bırakmalıdır.
 • Ameliyattan birkaç hafta önce sigara kullanımına da son verilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

 • İlk birkaç gün çift yastık kullanarak yatın.
 • Yine ilk birkaç gün sıvı gıdalarla beslenin.
 • 1 ay boyunca yan yatmayın. Burnunuzu darbelerden ve travmalardan koruyun. Elinizi burnunuza bastırmaktan da uzak durun.
 • Ameliyattan sonraki ilk 1-2 ay gözlük takmayın.
 • Burun temizliği için hekim tarafından verilen spreyleri ve diğer ürünleri düzenli kullanın.
 • Aşırı yüz mimiklerinden kaçının. (Kahkaha vb.)
 • Yiyecekleri çok kuvvetlice çiğnemeyin.
 • Ameliyattan sonraki birkaç günde ön dişlerinizin sızladığını hissedebilirsiniz. Bu dönemde yumuşak bir diş fırçası kullanın.
 • Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta burnunuzu zorlama riskinden dolayı dar boyunlu kıyafetler giymeyin.
 • İyileşme sürecinde alkol ve sigara kullanmayın.
 • Doktora danışmadan bitkisel ürün veya ilaç almayın.
 • Doktorunuzun bildirdiği süre zarfında havuza veya denize girmekten kaçının.
 • Burnunuzu koruyan atellerin veya alçıların ıslanmaması için dikkatli olun. Banyo yaparken bir müddet başınıza su değdirmeyin.
 • İyileşme sürecinin hızlı ilerlemesi için dengeli beslenin ve düzenli uyuyun.
 • Burun sırtına ve burnunuzun kanatlarından gözlerinizin kenarlarına doğru nazikçe masaj yapabilirsiniz. Bu, bölgedeki kan dolaşımını harekete geçirerek iyileşme sürecini destekler. Fakat yine de önce hekiminize sormanız tavsiye edilir.
 • Şişlikler ve morluklar geçene kadar o bölgeyi güneşten muhafaza edin.
 • Şişliklerin daha çabuk geçmesi için hekiminizin önerisiyle soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
 • Efor gerektiren sporlardan ve toplu oyunlardan bir müddet uzak kalın. Ağırlık kaldırmayın.
 • Burnunuza top gelmemesi için, iyileşme süresi boyunca park ve benzeri alanlara gitmemeniz tavsiye edilir. Yine bir bebeği veya çocuğu kucağınıza alırken dikkatli olmalısınız.
 • , 3., 6. ve 12. ay kontrollerini aksatmayın.
 • Yerden ağır cisim kaldırma, fazla eğilme ve jogging gibi kan basıncını artırıcı aktivitelerden kaçının.

Operasyondan sonra kötü kokulu, yoğun, yeşil veya sarı renkli akıntı, kanlı kusma, uyku hâli, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, görme bozukluğu, ateş gibi şikâyetleriniz olursa hemen doktorunuzla paylaşın.