Bacak germe, sıkı ve fit bacak görünümüne kavuşturan bir operasyondur. Uyluk germe olarak da bilinir. Bacaktaki fazla yağın ve derinin alınmasıyla uygulanır.
Bacak Germe

Bacak germe, sıkı ve fit bacak görünümüne kavuşturan bir operasyondur. Uyluk germe olarak da bilinir. Bacaktaki fazla yağın ve derinin alınmasıyla uygulanır.

Yerçekimi, yetersiz sıvı tüketimi, sigara kullanımı, aşırı hareketsizlik, sık kilo alıp-verme, yaşın ilerlemesi ve derinin elastikiyetini kaybetmesi gibi faktörlere bağlı olarak bacaklarda sarkma problemi ortaya çıkar.

Öte yandan bacakta sarkma, bacakların birbirine sürtmesine de yol açabilir. Bu da pişik gibi cilt rahatsızlıklarına sebebiyet verir. İşte bacak estetiği kişiyi sarkık bacak derisinden kurtarır.

Bacak Germe Kimlere Uygulanmaz?

Kontrolsüz diyabeti veya buna benzer kronik rahatsızlığı olanlarda bacak germe ameliyatı tercih edilmez. Çünkü bu problemler ameliyat sonrası riskleri artırır, yara iyileşmesini geciktirir.

Kalp-damar hastalarında ve hamilelerde de uyluk germe ameliyatı gerçekleştirilmez. Ağır psikiyatrik bozukluğuna sahip olanlarda veya beden algı bozukluğu bulunan kişilerde bacak germe operasyonu yapılmaz.

Bacak Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacaktaki sarkmanın derecesi belirlenir. Deri altında bulunan yağ dokusunun kalınlığı değerlendirilir. Buna göre hangi ameliyat yönteminin uygulanacağı kararlaştırılır.

Deri sarkması kilo alıp-vermeden kaynaklanıyorsa önce liposuction yapmaya ihtiyaç duyulabilir. Ardından sarkmış deri cerrahi olarak çıkarılır.

Daha sonra bacaklar gerilir ve kasık bölgesinde dikişlerle birleştirilip dikilir. İz kalsa da zamanla belirginliğini kaybeder.

Deri sarkması bacağın tamamına yayılmışsa, kasık bölgesinden bacağın iç kısımlarına doğru torbalanma varsa bacak içi germe ameliyatı uygulanır. Tüm bacak germe işlemi, bacakların yan tarafında dikey bir iz bırakır. Bunlar da zaman içinde kaybolur. Geçmezse lazer tedavileriyle ortadan kaldırılabilir.

Yaklaşık 2-4 saat süren bu operasyon genel anestezi altında yapılır. Hasta, operasyondan sonraki gece hastanede kalır. Yerleştirilen drenler ertesi gün çıkarılır.

Kombine Bacak Germe Ameliyatı Nedir?

Bacak içi estetiğiyle birlikte, bacağın diğer sarkmış bölgelerini de toparlamak mümkündür. Kombine operasyonda kişinin popo dokusu belirginleştirilip sırt ve kalça derisi toplanır. Uylukların ön ve arka yüzeyindeki deri gerilir. Çoğunlukla aşırı kilo nedeniyle sarkma problemi görülen hastalarda vücut germe ile birleştirilerek uygulanır.

Bacak Germe Yöntemleri Nelerdir?

Operasyon, hastanın ihtiyacı doğrultusunda farklı tekniklerle gerçekleştirilir. Kesinin yeri, boyutu ve türü, hastada görülen deformiteye bağlıdır. Uygulanan başlıca yöntemler şunlardır:

Mini Bacak Germe

İç bacak germe ameliyatının basit versiyonudur. Bacağın kasık ile birleştiği noktada ufak bir kesi açılır. Fazla skar (iz) bırakmaz.

Üst Bacak Germe

Kasığın bacak ile bir araya geldiği yerde, uyluğun iç kısmında bir kesi yapılarak uygulanır. Fazla deri alınır, diyet ve sporla eritilemeyen yağlar liposuction yöntemiyle giderilir.

İç Bacak Germe

Uyluğun iç-üst bölümündeki fazla deriyi ve yağı azaltmak için uygulanır.

İç bacak germe bazı hastalarda ameliyatsız yöntemle gerçekleştirilir. Deri sarkması olmayanlarda başvurulan bu teknik, deri altına Radyo frekans enerjisi verilerek uygulanır. Cilt altındaki dokuları ısıtır ve bacakları belli oranda sıkılaştırır. Geçici bir tedavi olup etkisi en fazla 1-2 yıl sürer.

Bacak Germe Ameliyatı Öncesi

Ameliyattan en az 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar ve takviyeler bırakılmalıdır. Alkol ve sigara kullanımına son verilmelidir. İşlemin gerçekleştirileceği bölgede enfeksiyon varsa ameliyat uygulanmamalıdır.

Bacak Germe Ameliyatı Sonrası

  • Ameliyattan sonra duş almak için 2 gün beklemelisiniz.
  • Bacak bölgesi için kullanılan özel korseler vardır. Bunları ameliyatın ardından 1 ay boyunca takmanız tavsiye edilir.
  • Cilt altındaki dikişlerin aldırılması gerekmez. Bu süreçte dikiş bölgesinin hijyenine özen göstermelisiniz.
  • Ameliyatın ardından mide bulantısı yaşanabilir. Besin alımına sıvı gıdalarla başlamalısınız. Tuzu azaltmanız gerekir. Çünkü tuz ödem riskini artırır. Bacak germe operasyonundan sonra normal egzersiz rutininize en erken 1 ay sonra dönebilirsiniz. Bu süreçte daha az hareket edeceğiniz için yeme-içmenize ekstra özen göstererek kalori alımını ve harcamasını dengelemelisiniz. Bol sıvı tüketmeyi unutmamalısınız.
  • İlk birkaç gün mümkünse hep yatarak istirahat etmeli, sonraki günlerde bacaklarınızı her zaman olabildiğince yüksekte tutmaya çalışmalısınız.
  • 1 hafta pamuklu çamaşır kullanmalı, varis çorabı giymelisiniz.
  • 1 ay spor yapmaktan uzak durmalısınız.
  • İlk birkaç ay, bacaklarınızı güneş ışığından uzak tutmalısınız. 50 faktör ve üzeri güneş koruyucu krem kullanmalısınız.
  • İyileşme sürecinin sekteye uğramaması için, alkolden ve sigaradan kaçınmalısınız.
  • İyileşme sürecinden sonra elde edilen kondisyonu koruyabilmek için doğru bir diyet ve spor programı uygulamalısınız.

Bacak Germe Ameliyatı Yan Etkileri

Ödem (şişlik) oluşması normal kabul edilir. Bu durum korse yardımıyla çözülebilir. Ameliyatın bıraktığı yara izi 1 yıl boyunca kırmızı görünmeye devam eder. Fakat zaman geçtikçe sedef rengini alır ve belirsizleşir. Uygulanacak kremler de bu izin azalmasına yardım eder.

Sıvı birikmesi, morluk oluşumu, uyuşukluk, rahatsızlık hissi ve ağrı da bacak germe ameliyatından sonra görülen yaygın şikâyetlerdendir. Bunlar birkaç ay içinde kendiliğinden geçecektir.