Diş kronları; kaybedilen dişin estetik ve fonksiyonunu sağlamak amacıyla kullanılan restorasyonlardır. Dişlerin kırılmasını engeller. Madde kaybına uğrayan dişler özel materyallerle kaplanarak kurtarılabilir ve daha uzun süre ağızda kalması sağlanabilir.
Porselen Kaplama

Diş kronları; kaybedilen dişin estetik ve fonksiyonunu sağlamak amacıyla kullanılan restorasyonlardır. Dişlerin kırılmasını engeller. Madde kaybına uğrayan dişler özel materyallerle kaplanarak kurtarılabilir ve daha uzun süre ağızda kalması sağlanabilir.

Eksik, kırık veya renklenmiş dişleri olanlar diş kronları ve porselen kaplama gibi alternatiflerle daha sağlıklı ve canlı bir gülüşe kavuşur.

Kron diş üzerine yapıştırıldığı zaman tam diş eti çizgisinde durarak dişin görünen kısmını kaplar.

Diş Kronları Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Dişlerde kalıcı lekeler
 • Dişlerin kırılması veya fazlasıyla aşınmış olması
 • Gelişimsel Defektli Dişlerde
 • Kök kanal tedavisinin ardından kron uygulamasına ihtiyaç duyulur.
 • Çürüme nedeniyle zayıflamış bir dişin kırılmasını önlemek veya kırık diş parçalarının bir arada durmasını sağlamak için kron uygulamasına başvurulur.
 • Ağzında fazla diş olmayan hastalarda dişi kaplama ve destekleme amacıyla veya diş köprüsü yapımında bu yöntemden faydalanılır.

Diş Kronları Kaç Çeşittir?

Reçine diş kronları aşınmaya karşı dirençli değildir ve daha kırılgan bir yapıdadır. Diğer kron türlerine göre daha ucuzdur.

Porselen veya seramik diş kronları dişlerle doğal bir renk uyumu yakalar. Metal alerjisi olan hastaların kullanımına uygundur. Fakat porselen karışımlı metal kronlar daha güçlüdür. Seramik kronlar genellikle ön dişlerde kullanılır.

Porselen Kron (Porselen Kaplama)

Az sayıda diş eksikliği porselen kronlar yardımıyla tedavi edilir. Bu operasyonda komşu dişler küçültülür. Laboratuvarda hazırlanarak sabit protez şeklinde veya köprü biçiminde uygulanır. Takılıp-çıkarılabilen protezlerden daha kullanışlıdır.

Zirkon ve metal destekli porselen kron, porselen laminate, empres porselen gibi türleri vardır.

Porselen kron hasarlı dişi tamamen kaplar. Hizasını, şeklini ve görüntüsünü düzeltip dişi kuvvetlendirebilir. İmplant üzerine yerleştirilerek kayıp dişin fonksiyonunu geri kazandırır.

Herhangi bir problem olmasa bile estetik amaçlarla da sıklıkla tercih edilen porselen kaplamalar; dişlerde kırık, çürük, eksiklik ve çapraşıklık gibi durumlarda da kullanılır.

Porselen kron yapımı için öncelikle komşu dişler hazırlanır. Çürük mevcutsa temizlenir. konik hâle getirilip ölçüsü alınır. Laboratuvar ortamında döküm, modelaj ve fırınlama işlemlerinin ardından son provalar gerçekleştirilir.

Cilalanmak üzere fırına yerleştirilip hazır duruma getirilir. Son aşamaya gelindiğinde, porselen kron sabit bir şekilde yapıştırılır ve tedavi tamamlanır.

Diş Kronları Nasıl Uygulanır?

Diş hekimi birkaç röntgen çekerek diş köklerini kontrol eder. Pulpada yaralanma veya enfeksiyon riski mevcutsa ya da ileri boyutta diş çürümesi varsa önce kanal tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Operasyondan önce hekim diş çevresini ve diş eti dokusunu anesteziyle uyuşturur. Dişin çiğneme yüzeyi ve kenarlarından inceltme yapılarak krona yer açılır. Travma veya çürük nedeniyle dişin büyük bir bölümü kaybedildiyse kronu destekleyecek diş, dolgu malzemesiyle oluşturulur.

Uygulanan kronun çiğneme fonksiyonunu olumsuz etkilemediğinden emin olmak için bir macun testi uygulanır. Elde edilen veriler laboratuara gönderilir. Diş kronu yaklaşık 2 hafta içinde hazır olur. Bu süreçte hazırlanan dişi korumak adına geçici kronlardan faydalanılır.

Kalıcı kron hazır olduktan sonra renk ve uyum kontrolü yapılır ve lokal anestezi altında yerleştirilir.

Diş Kron Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Geçici diş kronları takıldıktan sonra bu süre zarfında karamel, sakız gibi yapışkan ürünlerden kaçının.
 • Geçici kronun bulunduğu kısmı kullanmamaya çalışın, ağzınızın diğer tarafıyla yemek yeyin.
 • Kronun kırılmasına veya yerinden çıkmasına yol açabilecek sert gıdalardan uzak durun.
 • Dişlerinizi her gün 2 defa fırçalamayı unutmayın. Diş fırçasının ulaşamadığı yerleri temizlemek için diş fırçası kullanın.
 • Anestezinin etkisi azalmaya başladığında soğuk ve sıcak hassasiyeti göstermeniz normaldir. Doktorunuz hassas dişler için üretilmiş bir diş macunu önerdiyse bunu kullanmayı ihmâl etmeyin.
 • Isırırken hassasiyet ve ağrı oluşuyorsa kron dişinizden yüksekte demektir. Bu durumda hekiminize başvurmalısınız.
 • Kronların çatlama riski vardır. Ufak çatlaklar için kompozit reçine yeterli olurken büyük bir çatlak oluşması hâlinde kronun değiştirilmesi gerekir.
 • Diş kronlarının ömrü yaklaşık 5-15 yıl civarındadır. Kişisel ağız alışkanlıkları ve oral hijyen, bu sürenin uzayıp kısalmasında büyük rol oynar. Şişe kapağı ve benzeri şeyleri dişinizle açma, tırnak yeme, buz çiğneme, diş gıcırdatma gibi alışkanlıklarınız varsa bunları bırakmalısınız.